Türk Tiyatrosunun büyük ustası Nejat Uygur tarafından ilk olarak sahnelenen “müzikal tiyatro gösterisi “Marko Paşa” 25 yıl aradan sonra Süheyl ve Behzat Uygur kardeşlerin yorumuyla tekrar sahnelerde

HABER MERKEZİ – Osmalı Paşası Marko Paşa’nın kızıyla evlendikten sonra iç güveysi olarak eve gelen Hayrullah’ın evin diğer üyelerine karşı kılıbık tavırlarından rahatsız olan avukat arkadaşı Suat’ın Hayrullah’a nasıl davranması gerektiğini ve verdiği taktikleri konu alan “Marko Paşa Müzikal Tiyatro Oyunu” iki perde olarak sahnelendi. “Marko Paşa” müzikalini izlemeye Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Eşi Meral Ertürk, Kaymakam Murat Duru’nun Eşi Elif Duru, Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Ceylan, Orhan Yazıcı, Cengiz Gevrek ve Eşi Özlem Bozkurt Gevrek ve yüzlerce vatandaş geldi. Yaklaşık 2,5 Saat süren oyunda yüzlerce seyirci oyun boyunca kahkahaya boğuldu
SANAT MERKEZİ YAPMAK İSTİYORUZ
Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk “Aile Yaşam Merkezi’ni Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüşüp buraya uygun görülürken acaba bu salonu doldurabilir miyiz. Çok büyük değil mi Kazan’a derken gördük ki bugün birçok insan dışarıda kaldı. Artık önümüzdeki süreçte bağımsız görsel sanatsal bir merkez yapmak istiyoruz. Yerel Yönetimler, görevimiz sadece alt yapı ve üst yapı olarak görmüyoruz. Sosyal kültürel etkinliklere sıklıkla yer vererek insanlarımızın iş yükü altında boğulmalarını engelleyip onları ailecek mutlu edebilecek etkinlikleri de asli görevlerimiz arasında sayıyoruz “dedi.
TİYATROYA İHTİYACIMIZ VAR
Toplumumuzun tiyatroya çok ihtiyacı olduğunu her yerde ihtiyacı olduğunu belirten, Behzat Uygur, “Ustamız babamız bize hep şöyle derdi. Türkiye’nin her yerinde tiyatro sadece İstanbul İzmir de değil Doğusuyla Batısıyla Güneyiyle ülkenin her yerinde tiyatro. Dolaşacağız işimiz bu çünkü. En iyi, en çok eğlendiren eğitim aracıdır tiyatro. Dünya’nın en keyifli işidir, bisiklete binmek gibidir. Bir defa izleyip mutlu olursanız tiyatroyu seyretmekten, ömrünüzün sonuna kadar onu ararsınız ve tekrar seyretmek tekrar izlemek istersiniz. O yüzden herkesin tiyatroya gitmesi herkesin tiyatro ruhunun bir parçası olması gerekiyor. Sanatın bir parçası olması gerekiyor” dedi.
KAZAN’DA İLGİ HARİKA
Kazan’da ilginin harika olduğunu belirten Süheyl Uygur “Kazan seyircisi her zaman muhteşemdir. Bizleri bu akşam oynattılar gerçekten, futbolcular nasıl motive olur bizde burada seyirciyle beraber motive olup oyunumuza baya bir saldırdık diyebiliriz. Ustamız Babamızı özlüyoruz. Bizim dışımızda tüm ülke özlüyor zaten. Ülkenin neresine gitsek hangi bölge hangi ilçesine gitsek Nejat Uygur ile ilgili vatandaşların seyircilerin bir anısı var. özlenmez mi Nejat Uygur Usta. O her zaman yüreğimizde. Bizim oyunumuzda bütün oyuncular Nejat Uygur, bütün seyirciler Nejat Uygur, hepimiz Nejat Uygur oluyoruz. Ondan bir parçalar aktarmaya çalışıyoruz seyircilerimize. Onlarda alkışlarıyla buna cevap veriyorlar. Zaten alkışlarında büyük çoğunluğu Nejat babaya gidiyor” diye konuştu.
Oyundan sonra Uygur kardeşlerle fotoğraf çektirmek isteyen çok sayıda izleyici uzun süre sıra beklerken birçok genç tiyatrocu olmak istediğini belirtti.