FRANSA’da aşırı sağcı parti Ulusal Cephe’nin (FN) lideri Marine Le Pen, Türkiye’yi, Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü karşısında muğlak bir tutuma sahip olmakla suçlayarak, “IŞİD’den memnun görünen ülkelerle, suç ortağı olmamak için müttefik kalamayız” dedi.

Fransa’da yükselişini sürdüren ve Mart ayındaki yerel seçimlerde bir başka politik başarı elde etmesi beklenen Marine Le Pen, İtalyan La Repubblica gazetesine verdiği mülakatta, IŞİD’in güç kazanmaya devam ettiği Libya’daki durumu değerlendirdi.
TEK SUÇLU SARKOZY’DİR
Şu an Libya’da yaşanan yıkımın tek suçlusunun, 2011 yılında bu ülkeye askeri müdahale yapılmasına öncülük eden Nicholas Sarkozy olduğunu öne süren Le Pen, bu ülkeye yeniden müdahalenin tartışılmasına ilişkin, “Bu savaşa katılmamak herkesin yararınadır. Fransa, Libya’daki çatışmayla meşgul olmamalıdır. Uluslararası toplum, IŞİD’e finansal akışın önünü keserek, bu duruma müdahale etmelidir. Bu teröristlerin petrol satarak milyonlarca Euro kazandıklarını biliyoruz. Buna ek olarak silah yardımı almaya devam ediyorlar. Kendimize sormalıyız: Onları kim finanse ediyor, onlara kim silah veriyor?” diye konuştu.
2011 yılında Libya’ya askeri müdahalenin, jeopolitik bir dengesizliğe yol açtığını vurgulayan Le Pen, “Bunu yapan Fransa değil, Bernard-Henri Levy’nin tavsiyesi ve sosyalist partinin desteğiyle bizzat dönemin cumhurbaşkanı Sarkozy’dir. Bu müdahale 4 yıldır, günümüzde sonuçlarını gördüğümüz jeopolitik bir dengesizliğe yol açtı. Bu, Sarkozy’nin ve onu oraya sürükleyenlerin devasa bir stratejik hatasıydı” diye konuştu.
Fransız düşünür Levy, Libya’da Kaddafi rejiminin devrilmesi öncesinde uluslararası seferberlik ortamı yaratmasıyla biliniyor.
TÜRKİYE’YE SUÇLAMA
Açıklamalarında Türkiye’yi de itham eden Le Pen, “Diplomatik ilişkilerimiz olan bazı ülkeler, IŞİD karşısında muğlak bir tutuma sahip, örneğin Türkiye. IŞİD’den memnun görünen ülkelerle, suç ortağı olmamak için müttefik kalamayız” dedi.