MANİSA – Manisa Büyükşehir Belediyesi, kış aylarında meydana gelen don olaylarında mahsullerin zarar görmesini engellemek amacıyla Bağ Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi kurdu. Sistem sayesinde üreticilerin önceden bilgilendirilmeleri sağlanarak ürünlerin zarar görmesinin önüne geçilecek.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün işbirliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında Manisalı üreticiler için Bağ Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi kuruldu. Yunusemre İlçesi Bağyolu Mevkii’nde konuşlandırılan Bağ Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi’ni Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu, Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hayri Okkalı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi birlikte inceledi. Sistemin üreticileri hava şartlarından doğacak olumsuzluklar, hastalıklar karşısında uyararak erken müdahale ile ürün kaybının önleneceğini ifade eden Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hayri Okkalı, sistemden alınan verilerin değerlendirilmesi yoluyla üreticilerin olumsuz hava şartları öncesinde bilgilendirileceğini belirtti. Okkalı, “Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından 311 bin TL bedelle satın alınan Bağ Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi Ahmetli, Akhisar, Gölmarmara, Saruhanlı ilçelerine 1’er adet, Alaşehir, Salihli, Sarıgöl, Turgutlu ve Yunusemre ilçelerine 2’şer adet olmak üzere toplamda 14 adet istasyonla hizmet verecek. Kurulan 14 adet istasyon neticesinde 722 bin dekarlık tarım arazisi sistemden faydalanacak” dedi.

HASTALIKLARA KARŞI ÖNLEM ALINABİLECEK

Erken uyarı sisteminin üzüm bağları, kiraz ve zeytin bahçelerinde uygulanabileceğini belirten Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hayri Okkalı, alınan veriler doğrultusunda tarım alanlarında karşılaşılacak hastalıklara karşı önlem alınabileceğini belirtti. Okkalı, “Üzüm bağlarında mildiyo, kurşuni küf, külleme, salkım güvesi, kiraz bahçelerinde monilya ve yaprakdelen, zeytin bahçelerinde ise halkalı leke hastalıklarına karşı ilaçlama uyarısı yapılarak, vatandaşlarımızı bilgilendireceğiz” diye konuştu.