MANİSA yatırımlarda teşvik desteği sayesinde İzmir ile yarışıyor. İzmir dışında tüm Ege illerini geride bırakan Manisa, geçen yıl teşvik desteği ile 2 milyar 599 milyon lira yatırım çekerken, Türkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmir’de ise bu rakam 2 milyar 728 milyon lira oldu.

Türkiye’yi gelişmişlik açısından 6 bölgeye ayıran teşvik sisteminde; Ege Bölgesi illeri İzmir ve Muğla birinci bölge, Aydın ve Denizli ikinci bölge, Manisa ve Uşak üçüncü bölge, Afyonkarahisar ve Kütahya ise dördüncü bölgede yer alıyor. Manisa’nın yüksek yatırım çekmesinde 3’üncü bölgede olması ve organize sanayi bölgelerine (OSB) yapılan yatırımlarda 4’üncü bölge olanaklarından yararlanmasıyla Ege’nin yatırım cenneti oldu. Teşvik desteğinden yararlanarak yatırım yapanlar, geçen yıl Manisa’yı tercih etti. Teşvik desteğinden yararlanmak isteyen yatırımcılara yol gösteren Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) Manisa Koordinatörü Buket Kaner, Manisa’nın 2015 yılında iyi yatırım çektiğini söyledi. Bu yatırımlar hakkında bilgi veren Kaner, şöyle dedi:
“TARIM VE MADENCİLİK YATIRIMLARI DÜŞTÜ”
Ajans olarak genel desteklere başvuracak yatırımların belgelerini topladıklarını dile getiren Kaner, bölgesel teşvik desteğinden yararlanacak yatırımcıların ise Ekonomi Bakanlığı’na başvurduğunu bildirdi. Kaner, bu yıl da yatırım destek teşvikinden yararlanan yatırımcı sayısının yüksek olmasını beklediklerini dile getirdi. Manisa’da teşvikten yararlanarak yatırım yapılan sektörler hakkında da bilgi veren Kaner, en çok imalat sektörünün ilgi gördüğünü söyledi.Sanayinin yanında tarım ve madencilikte de öne çıkan Manisa’da 2015 yılında tarım ve madencilik yatırımları beklenen düzeyde olmadı. Madencilikte sadece iki, tarım sektöründe ise dört yatırım yapıldı. Enerji sektörüne yapılan 319 milyon liralık 21 yatırımla 101 kişi işe kavuştu.
Hizmetler sektöründe ise 601 milyon liralık 22 yatırım yapıldı, 1160 kişi de iş sahibi oldu. İmalat sektöründe 1 milyar 613 milyon liralık 54 yatırımla 2 bin 213 kişiye istihdam sağlandı. 2015 yılında çok tartışılan madencilik sektörüne ise sadece 25 milyon liralık iki yatırım yapıldı ve 33 kişiye istihdam sağlandı. Tarım kenti Manisa’da 2015 yılında teşvik desteğinden yararlanılarak bu alanda yapılan dört yatırımın tutarı 41 milyon lira olurken 70 kişi işe kavuştu.