Mamak’ın gençleri girişimci oldu

33

İlçede yaşayan 15-35 yaş arası işsiz ve dezavantajlı gençlerin geleceklerini şekillendiren, çalışma hayatlarına katkı sağlayan, iş olanaklarına yönlendiren Mamak Belediyesi İstihdam ve Girişimcilik Projesi kapsamında 200 kişiye Uygulamalı Girişimcilik sertifikaları dağıtıldı.

Holiday-İnn Otel’de gerçekleşen projenin sonuçlandırıldığı kapanış toplantısına, Mamak Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Gökmenoğlu, Türkiye İş Kurumu İş Ve Meslek Danışmanlığı Dairesi Başkanı Sinan Timur, KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Daire Başkanı Burak Çağatay Doğan ve çok sayıda girişimcilik eğitimi alan kursiyer katıldı.

9 yılda 16 proje gerçekleştirdik
Programın açılış konuşmasında Mamak Belediyesi olarak yürüttükleri 4 AB projesinin maliyetinin 2 Milyon TL’yi bulduğuna dikkat çeken Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Gökmenoğlu “Avrupa Birliği projeleri yeni başlayan bir süreç değil, Mamak Belediyesi olarak 9 yılda 16 proje gerçekleştirerek bu alanda gerçekten önemli bir başarıya imza atmış bulunmaktayız. Bu projelerimizi gerçekleştirmekte bize destek olan iş ortaklarımıza teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

Fırsatlar sunuyoruz
Türkiye İş Kurumu İş Ve Meslek Danışmanlığı Dairesi Başkanı Sinan Timur,“İş-Kur olarak özellikle dezavantajlı olan gençlerimizi, kadınlarımıza, engelli kardeşlerimize birçok destek verici programlar uyguluyoruz. Bu kapsamda ilgi alanları doğrultusunda kendilerinin yatkın oldukları işleri yapabilme fırsatları sunuyoruz” dedi.

Girişimcilik önemli bir alternatif
Başta istihdam olmak üzere, ekonomik ve sosyal anlamda son derece önemli bir işleve sahip olan girişimciliğin her zaman desteklenmesini gerektiğini ifade eden KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ,”Genç, yaşlı fark etmeksizin kariyer planlaması yapan herkesin girişimciliği de önemli bir alternatif olarak düşünmesini arzu ediyoruz. Hatta bu girişimcilikle başarılı olup bir başkasını istihdam etmesi bizim için çok daha önemli” dedi.

511 başvuru aldı
İlçede yaşayan işsiz ve dezavantajlı gençlerin geleceklerini şekillendiren, çalışma hayatlarına katkı sağlayan, iş olanaklarına yönlendiren Mamak Belediyesi İstihdam ve Girişimcilik Projesi kapsamında,511 kişi İstihdam ve Girişimcilik Ofisi’ne başvururken, başvuranların 96’sı İstihdam ve Girişimcilik Ofisi’nin yönlendirmeleri ve danışmanlık hizmetleri sayesinde süreç içerisinde farklı işletmelerde istihdam edildi. Ayrıca 250 kişiye Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi verilirken bu kişilerin kendi işletmelerini kurmaları sürecinde de danışmanlık hizmeti sunuldu.