Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, ”Çöplerin dağılması ve karıştırılmasına engel olması için tasarlanan yer altı konteynerleri estetik olarak da ilçeye yeni bir görünüm katarken, yaya-araç trafiğinde de rahatlama sağlanacak” dedi.

Akgül yaptığı açıklamada, belediyenin temizlik alanında geliştirdiği projeler hakkında bilgi verdi. Mamak Belediyesi’nin çevrenin korunmasına verdiği öneme vurgu yapan Akgül, yer altı konteynerleri sayesinde atıkların artık her gün değil iki günde bir toplanacağını ifade etti.

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül''Çöplerin dağılması ve karıştırılmasına da engel olması hedeflenen yer altı konteynerleri estetik olarak da ilçeye yeni bir görünüm katarken, yaya-araç trafiğinde de rahatlama sağlanacak'' dedi (Kübra Ağaçyetiştiren - Anadolu Ajansı)
Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ”Çöplerin dağılması ve karıştırılmasına da engel olması hedeflenen yer altı konteynerleri estetik olarak da ilçeye yeni bir görünüm katarken, yaya-araç trafiğinde de rahatlama sağlanacak” dedi (Kübra Ağaçyetiştiren – Anadolu Ajansı)

Konteynerlerin belediye ekonomisine katkı sağladığını da söyleyen Akgül, ”Normal bir çöp konteyneri en fazla 600 litre çöp alıyor. Yer altı çöp konteynerleri ise 5 bin litre çöp alıyor. Mamak’ta artık temizlik hizmetleri daha modern bir şekilde yapılacak” diye konuştu.

Akgül, yer altı çöp konteyneri uygulaması ile gündelik hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra çevrenin korunmasına da katkı sağladıklarını söyledi. Akgül, uygulamanın şehir estetiği, çevre ve halk sağlığı açısından da önemli bir proje olduğunu vurguladı.

Uygulama ile görüntü kirliliği ve kötü kokunun engelleneceğini dile getiren Akgül,

”Çöplerin dağılması ve karıştırılmasına da engel olması hedeflenen yer altı konteynerleri, estetik olarak da ilçeye yeni bir görünüm katarken, yaya-araç trafiğinde de rahatlama sağlanacak”

ifadesini kullandı.

Akgül, şunları söyledi:

“Bugüne kadar bölgemizde 81 adet yer altı çöp konteynerini monte ettik. Pilot bölge olarak öncelikle Üreğil Mahallesi Yeşil Vadi Konutları, Harman ve Hürel TOKİ, Altınevler TOKİ konutlarına yer altı çöp konteynerlerini yerleştirdik. Önümüzdeki yıl ise 100 civarında yer altı çöp konteynerlerini Gülseren-Anayurt, Zirvekent, Araplar ve Derbent mahallelerimizde sitelere yerleştirmeyi planlıyoruz. Yer altı çöp konteynerlerinden 1 adet daha gelecek. Çöp alımı için özel olarak üretilen 2 adet de çöp toplama aracı satın aldık.”