17 yaşındaki Cansel, öğretmeninin cinsel istismarı sonrası yaşadığı ruhsal travma yüzünden intihar etti. Tutuklanan öğretmen müstehcenlik suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası almasına karşın tahliye edildi. Yargıtay kararı onaylarsa bir süre daha hapis yatacak.

Mahkemeler verdiği kararlarla vicdanları kanatmamalı, aksine rahatlatmalıdır. Öğretmene verilen hafif ceza ve ardından yapılan tahliye benim vicdanımı kanatmak ne kelime adeta canlı bomba saldırısına uğrattı, delik deşik etti.
++
Bakın, şu haber 12 Temmuz 2015’te gazetelerde yayımlandı:
“ABD’nin Utah eyaletinde tecavüz, cinsel taciz ve reşit olmayan biriyle cinsel ilişki gibi suçlardan hakim karşısına çıkan kadın İngilizce öğretmeni Brianne Altice, 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Aralık 2014’te Kaysville kentindeki Davis Lisesi’nden kovulan Altice, üç erkek öğrencisini en az iki kez istismar ettiğini kabul etmişti. 36 yaşındaki öğretmen, duruşmada mağdurlardan ve ailelerinden özür dilerken, ‘Ben insanım ve hayatımın çok korunmasız bir döneminde her şeyi berbat ettim’ dedi.”
++
ABD’de uygulanan hukuksa bizdeki mahkemenin verdiği karar nedir acaba?
Cansel 17 yaşındaydı, kanunlarımıza göre henüz çocuktu. Yani öğretmeni nüfuzunu kullanarak bir çocuğa tecavüz etmiş oldu.
Çocuğun daha sonra yaşamına son vermesi bir yana, sadece tecavüze maruz kalması bile öğretmene uzun yıllar hapis cezası verilmesini gerektirirdi.
++
Şimdi gözler Yargıtay’da…
Mahkemenin kararının bozulması ve öğretmene hak ettiği cezanın verilmesi benim ve kamu vicdanının beklentisidir.
Cinsel taciz ve istismar olaylarının önlenmesi için bu suçu işleyenlere verilen cezaların son derece caydırıcı olması zorunludur.

Türk yargısı Özgecan cinayeti davasında iyi bir sınav vermiş, katilleri herkese ibret olacak bir cezaya çarptırmıştı.
Aynı duyarlılığı Cansel’le ilgili davada da mutlaka göstermelidir.