2003 yılından bu yana yapımı süren Keçiören-Tandoğan metro inşaatı çalışmaları, vatandaş açısından bazı olumsuz durumları da beraberinde getirdi. Metro inşaatı ile ilgili olarak, yapmı süren metronun Batıkent Metrosu’na entegre çalışmaları da sürüyor. Çalışmalar hakkında görüşlerine başvurduğumuz vatandaşlar, mağduriyetin giderilmesini istiyor.

Keçiören-Tandoğan Metro metro inşaatının, 2003 yılından bu yana yapımı sürerken, entegre çalışmaları da devam ediyor. 15 Nisan-15 Haziran tarihleri arasında Batıkent metrosunun son durağı Kızılay olmayacak. Belirtilen tarihler arasında Metro, Akköprü durağında son bulacak. Kızılay istikametine gidecek vatandaşlar için ringle aktarma yapılacak. Hatta Törekent-OSB-Batıkent yönüne metro kullanacak olan vatandaşlar, ikinci aktarma yapmak zorunda bile kalacaklar. Metro yapımı sırasında ortaya çıkacak mağduriyetler yüzünden şimdiden tepki görmeye başlayan uygulamalar, vatandaşlar üzerinde olumsuz bir izlenim bırakmış durumda. Yapılan çalışmalar kapsamında konuyu, 2 boyunca aktarma yapmak zorunda kalacak vatandaşlarımıza sorduk. Vatandaşlar, ortaya çıkacak mağduriyetin giderilmesini istiyorlar.

ÖNLEMLER DAHA ÖNCEDEN ALINMALIYDI

Soru: 2 ay boyunca aktarma yapacaksınız. Kızılay Durağı değil Akköprü son durak olacak bu 2 ay boyunca… Hatta bazı vatandaşlarımız çift aktarma yapmak zorunda bile kalacaklar. Entegre çalışmaları ile ilgili olarak ne söylemek istersiniz?
“Önlemler daha önceden alınabilirdi. Sonuçta 13 yıldır süren bir çalışma. 13 yıllık süre içerisinde, yapılması gerekenleri bu şekilde belirlemek, vatandaş üzerinde mağduriyet yaratıyor”
Bir başka vatandaşımız Murat Soylu, ulaşım politikaları olarak bazı uygulamalardan memnun olmadığını dile getirerek, “Umut ediyorum ki bu süre 2 ayla sınırlı kalır. Genel olarak bazı ulaşım politikalarından memnun değilim. Bu sorunlar, genellikle otobüslerin süresi ve ayakta yolcu alma uygulamaları. Entegre çalışmaları, bir rahatsızlık çıkartacak elbette ortaya ama daha vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek başka bir yol da bulunabilirdi.
Aynı soruyu yönelttiğimiz vatandaşlarımızdan Rıza Öztürk ise şunları söyledi:
“Tabi ki böyle meseleler, halka sorulmuyor. Bu işin yöneticileri, halkı yok sayarak kendi istedikleri şekilde karar alıyorlar. Ama ben bu sürenin 2 ayla sınırlı kalacağına inanmıyorum.”