Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Ali Rıza Alaboyun, madencilik sektörünün ihracatının 1990 yılında 5 milyon dolar seviyesindeyken, bugün 5 milyar dolar düzeyine geldiğini vurgulayarak, “İhracatını bu seviyede arttıran hiçbir sektör olmadı.

Madencilik sektörü birlikte hareket etmesi halinde oluşacak sinerji ile sorunlarına daha somut çözümler geliştirebilir” diye konuştu.
Maden Platformu’nca Afyon’da Güral Otel’de “Madenciliğin Geleceği İçin Çalışıyoruz” sloganıyla düzenlenen Madencilik Çalıştayı’nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Ali Rıza Alaboyun, madencilik sektörünün modernizasyonu için destek olacaklarını kaydetti.  Madencilik sektörünün ihracatının 1990 yılında 5 milyon dolar seviyesinde iken günümüzde 5 milyar dolar düzeyine geldiğine işaret eden Alaboyun, “İhracatını bu seviyede arttıran hiçbir sektör olmadı. Madencilik sektörü birlikte hareket etmesi halinde oluşacak sinerji ile sorunlarına daha somut çözümler geliştirebilir” diye konuştu.
Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya ise, Madencilik sektörünün 30 yıldır talep ettiği Madencilik Bakanlığı’nın kurulması taleplerinin ilk kez Bakan Yardımcısı düzeyinde desteklenmesinden çok mutlu olduklarını, Madencilik Bakanlığı’nın kurulmasının madencilik sektörünün gücüne güç katacağını kaydetti.