ZONGULDAK’ın Ereğli İlçesi’ne bağlı Kandilli Beldesi’nde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessese Müdürlüğü’ne ait maden ocağında meydana gelen göçükte 1 işçi öldü, 2 işçi yaralandı. Göçük, dün sabaha karşı 04.00 sıralarında yerin 550 metre altında meydana geldi. Üretim sırasında kömür yığınlarının çökmesi sonucu göçük oluştu. Maden işçileri 38 yaşındaki Nevzat Candan, 45 yaşındaki Yaşar Özdemir ve 35 yaşındaki Hüseyin Demirdöver göçük altında kaldı.
Özdemir ve Demirdöver, iş arkadaşlarının çalışmasıyla kısa sürede yaralı kurtarılarak ambulansla Ereğli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Nevzat Candan’ın ise yaklaşık 2 saat sonra cesedine ulaşıldı. Ocaktan çıkarılan Candan’ın cesedi, yapılan incelemeden sonra aynı hastanenin morguna kaldırıldı. Tedavi altına alınan yaralı işçilerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Acı haberi alan Nevzat Candan’ın iş arkadaşları ve yakınları hastaneye geldi. 2 çocuk babası Nevzat Candan’ın eşi Ayşe Candan ve babası Hasan Candan, hastane önünde gözyaşlarına boğuldu. Baba ve gelinini yakınları teskin etmeye çalıştı. Genel Maden İşçileri Sendikası Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, göçüğün arında üretim yapılırken meydana geldiğini söyledi. Mutlu, “Arkadaşlar kömür çıkarırken arın çökmesi sonucu göçükte kalıyorlar. Bir arkadaşımızı kaybettik. Başımız sağolsun” dedi.
Maden ocağındaki göçükte hayatını kaybeden maden işçisi Nevzat Candan’ın babası Hasan Candan, kendisinin de aynı ocakta 18.5 yıl çalıştıktan sonra emekli olduğunu söyledi. Hastane önünde taziyeleri kabul ederken gözyaşı döken ve güçlükle ayakta duran Hasan Candan, “Aynı ocakta 18.5 yıl çalıştım. Yer altını iyi bilirim. Ancak nasıl oldu bilmiyorum. ‘Allah’ın takdiri mi’ diyelim, bilmiyorum. Oğlum 2000’de orada iş başı yapmıştı. Benim emekli olduğum ocak. Dün de eşi ve çocuklarıyla doğum gününü kutlamıştı” diye konuştu.

FACEBOOK YORUMLARI