Zonguldak’ta, 17 Mayıs 2010’daki grizu faciasında 30 işçinin öldüğü Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında acil tahliye tatbikatı yapıld

Durmuş SEVİNDİK/

ZONGULDAK- Tatbikatta, senaryo gereği 08.00-16.00 vardiyasında 475 işçinin çalıştığı eksi 460 kotunda ani metan püskürmesi (degaj) meydana geldi. Alarm verilmesiyle birlikte TTK tahlisiye ekipleri, tam donanımlı teçhizatlarıyla, işçilerin güvenli bir şekilde yer üstüne çıkarılması için maden ocağına yönlendirildi. Yer altında gaz maskelerini takan madenciler, tahlisiye ekiplerinin kontrolünde asansörle ocaktan çıktı. Gazdan etkilenen bir maden işçisi ise sedye ile ocaktan çıkarıldı. Maden işçisine sağlık ekibi müdahale etti. Ocaktaki 475 işçinin tahliye edilmesiyle tatbikat sona erdi.
Tatbikata katılan yaralı madenci rolündeki Mustafa Dönmez, bu tür tatbikatların sürekli yapılması gerektiğini belirterek, “Gaz maskelerinin kullanımı için bu tatbikatlar gerekli. Çünkü gaz maskesini arkadaşımız açıyor ama kullanmasını bilmiyor” dedi. (DHA)

FACEBOOK YORUMLARI