Türkiye’nin Rusya’yla ilişkileri düzeltmek için attığı adımlar ve Erdoğan’ın Putin’le buluşması son derece önemli dış politika hamleleri oldu.

Böylece şu kazanımlar elde edildi:
1)Darbe girişiminin lideri Fethullah Gülen’e kol kanat geren ABD’ye iyi bir ders verildi, “Bizim dostluğumuz değerlidir. Bunu anlamazsanız yeni ittifak arayışlarına girişir, güvenilir müttefikler bulmaya çalışırız” denildi.
2)Darbe girişimi sırasında tepki vermekte geciken, adeta darbenin başarılı olması için dua eden Avrupa ülkelerine, “Ağzınızı her açtığınızda demokrasi diyorsunuz ama 15 Temmuz’da gerekli refleksi gösteremediniz, size olan güvenimizi sarstınız. Dünya ne ABD’den ne de sizden ibarettir” mesajı verildi, Türkiye ile ilişkilerinde ölçülü, özenli ve dikkatli davranmaları hatırlatıldı.
3)Ortadoğu’da kartların yeniden karılmasının yolu açıldı. ABD ve AB’nin Suriye ve Irak üzerindeki hesapları altüst oldu.
4)Charter seferlerinin başlatılmasıyla Türkiye’ye milyonlarca turistin gelmesi, böylece turizmin içine girdiği krizden kurtulması yönünde önemli bir adım atıldı.
5)İşadamlarının Rusya’da yeni yatırımlar yapmasının önündeki engeller kaldırıldı.
6)Akkuyu Nükleer Santrali inşaatının hızla tamamlanması için yeni tedbirler paketi gündeme alındı.
7Durma noktasına gelen tarımsal ürün ihracatının yeniden başlaması için el sıkışıldı.
8)Türkiye’ye büyük gelir sağlayacak Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin hızlandırılması için mutabık kalındı.
9)Askeri alanda işbirliği yapılması kararlaştırıldı.
10)Türkiye-Rusya-Azerbaycan arasında üçlü istişare mekanizması kurulması benimsendi.
++
Emperyalist ülkelere karşı Kurtuluş Savaşı’nı kazanmamızda Sovyetler Birliği’nden aldığımız başta silah ve mühimmat olmak üzere çeşitli yardımların önemli katkısı olmuştu.
Arkamızdan vurmaya çalışan ABD ve AB’ye karşı yeni kurtuluş savaşını kazanmamızda da dilerim Rusya’yla başlatılan yeni dönemin büyük katkısı olur.