Madde bağımlılığı'ndan kurtuldu, üniversiteli oldu
Madde bağımlılığı'ndan kurtuldu, üniversiteli oldu

Kırıkkale’de, gördüğü tedavi sayesinde madde bağımlılığı’ndan kurtulan ve Kırıkkale Üniversitesini (KÜ) kazanan 22 yaşındaki M.B, yeni sayfa açtığı hayata dört elle sarılmak istiyor.

M.B, AA muhabirine, uyuşturucu kullanmaya 15 yaşında başladığını, 4 yıl bu alışkanlığın pençesinde hayatının adeta karardığını anlattı.

Madde bağımlılığı ile tanışmasına, askeri lise sınavlarındaki mülakatta elenmesinin etkili olduğunu savunan M.B, şöyle konuştu:

“2009 yılında Kuleli Askeri Lisesini kazanmıştım. Mülakatta, ‘Annenin başı kapalı, baban siyasetle ilgileniyor, partide kaydı var’ gibi sebeplerden dolayı beni elediler. Bu, beni çok büyük bir yıkıma uğratmıştı. Bir de üzerine ailevi sorunlar eklenince uyuşturucuyla tanıştım. Maddeyle ilgim 15 yaşından 19 yaşıma kadar sürdü. Uzun süre madde kullandım.”

Uyuşturucu bulamadığı bir gün, artık son noktaya geldiğini düşünerek bu durumu ailesiyle paylaşmaya karar verdiğini anlatan M.B, “Annem, babam ve ben evde oturduk. Onlara, uyuşturucu kullandığımı ve bağımlısı olduğumu, kurtulmam için bana yardı etmelerini söyledim. İlk duyduklarında her aile gibi çok üzüldüler, yıprandılar. Hepsinden Allah razı olsun, desteklerini hiç esirgemediler, hep arkamda durdular. Onlar sayesinde maddeyi bıraktım.” dedi.

“Devletimiz, maddeyi bırakmak isteyenin yanında”

M.B, madde bağımlılığı’ndan kurtulma ve tedavi sürecinde çok sıkıntı çektiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“İlk olarak Antalya Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezine (AMATEM) götürdüler beni. Orada tedavi sürecim devam etti. Sonra Adana AMATEM’e gittim. Terapilere girdim. Daha sonra ailemle birlikte Ankara’ya taşındık. Orada da AMATEM’de yattım. Ondan sonra bir iki hafta hiç dışarı çıkmadım. Bütün gün evde film izledim ama yine de kendimi iyi hissedememiştim. Daha sonra sağlık kuruluşuna giderek madde tedavisi gördüğümü, şu an hala sıkıntılarımın devam ettiğini, bunu bir şekilde çözmem gerektiğini söyledim. Kendime zarar verebilirdim. O an potansiyel suçlu olmaya adaydım. Her an her şeyi yapabilirdim. Onlar da sağ olsun yardımcı oldu. En son İstanbul AMATEM’e gittim. 1,5 ay kadar tedavi gördüm ve çıktıktan sonra tam anlamıyla yeniden doğmuş gibiydim. Kendimi çok canlı hissediyordum, vücudum ve psikolojim adeta yerine gelmişti.”

Kişinin istemesi halinde bağımlılıktan kurtulabileceğine dikkati çeken M.B, bunun tersini düşünenlerin bağımlılığı sürdürdüğünü söyledi.

Özellikle uyuşturucu satıcılarının, bağımlıyı olumsuz düşünmeye yönlendirdiğini belirten M.B, “Madde bırakılmaz, sadece ara verilir diyorlar. Hayır kardeşim, ara verilmez, bırakılabilir. Ben bıraktım. Kimse hiçbir şeyi bahane etmesin. Çok büyük acılar çekiyorsun, ben de yaşadım, çok büyük acılar çektim, kendimi kestim, her şeyi yaptım ama bırakmak isteyen insan bırakır. Yeniden başlamak istemiyorsan her gün acı çekmek istemiyorsan bir gün acı çekeceksin ve hepsini bitireceksin.”diye konuştu.

“Hayat, yaşamaya değer”

M.B, askeri liseyi ve polis akademisini kazandığı dönemlerde başarılarından dolayı arkadaş çevresinin geniş olduğunu ancak uyuşturucu kullanmaya başladıktan sonra bu durumun tersine döndüğünü vurguladı.

Çevredeki insanların kendilerine çok farklı baktığını ifade eden M.B, şöyle konuştu:

“Uyuşturucuyu bıraktıktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı, benim gibi maddeyi bırakan arkadaşlara yönelik umre programı düzenledi. Bu, benim manevi hayatıma çok büyük destek oldu. Hastaneden çıktım, maneviyatımı tamamladım ve ailem zaten bırakma sürecinde benden desteğini hiç esirgemedi, böylelikle bıraktım. Daha sonra kaybettiğim yerden hayatıma devam etmek adına üniversite sınavlarına hazırlanmaya başladım. Zaten bu duruma düşmemdeki en büyük sebeplerden biri, Kuleli Askeri Lisesi mülakatlarında mantıklı olmayan sebeplerinden dolayı elenmem. Şimdi KÜ Meslek Yüksekokulu Makine Bölümünü kazandım. Kaydımı da büyük mutlulukla yaptırdım. Hayat, gerçekten yaşamaya değer.”

M.B, arkadaş çevresinde, “Bu madde bırakılmaz, artık ya sondayız ya öleceğiz ya da cezaevine gireceğiz” gibi konuşmaların yapıldığını ancak maddenin bırakılabilecek bir şey olduğunu ve kendisinin bıraktığını dile getirdi.

“Ailem üniversiteyi kazandığım için çok mutlu oldu”

Antalya Karatay Anadolu Lisesinden mezun olduğunu söyleyen M.B, şunları kaydetti:

“Üniversiteyi kazandıktan sonrada kendi harç paramı biriktirmek için Ankara’da inşaatlarda çalıştım. İsteyince her şey yapılabilir. Ailem üniversiteyi kazandığım için çok mutlu oldu, benimle gurur duyuyor. Artık hedeflerim doğrultusunda adım adım ilerliyorum. Şu anki hedefim okulu bitirdikten sonra çok güzel bir kariyer yapmak ve çalışarak hayata dört elle sarılmak. Mesleğimi elime aldıktan sonra evlenip kendi hayatımı kurmak istiyorum. Kendi ayaklarımın üzerinde durmak istiyorum.”