Hırvatistan ve İspanya yenilgilerinin ardından yazılan ağır eleştiriler Milli Takım’ı motive etmiş. Ama Çek Cumhuriyeti’nin öyle ahım şahım değil mütevazı bir takım olduğunu da unutmayalım lütfen.

-Emre Mor son yıllarda sahalarda gördüğüm en yetenekli Türk oyuncu. Şımarmaz ve sakatlanmazsa birkaç yıla kadar dünya çapında bir yıldız olabilir.

-Futbolcularımızın çoğunun sakallı olmasına bir mana veremedim. Maçı birlikte izlediğim arkadaşım, “Bunlar Umreden mi dönüyor, Hacca mı gidecek” diye sordu haklı olarak.

-Fatih Terim’in saha kenarındaki asabi, gergin, çileli bekleyişi yüreğime dokundu. Maçlardan önce birkaç sakinleştirici ilaç alsa ya da bir kadeh şarap içse nasıl olur acaba?

-Dün bir çok gazete “Biz bitti demeden bitmez” başlığıyla çıktı. Futbolumuzdaki yaratıcılık sorunu gazete yöneticilerimizde de var. İletişim Fakültesi’nde Nihat Subaşı bize sık sık şu öğüdü verirdi: Aklınıza gelen ilk başlığı katiyen atmayın!

-Burak Yılmaz’ın gol sevinci çok abartılı geldi bana. Futbolla ilgisiz biri o sevince bakarak eminim, “Bu golle Türkiye galiba dünya şampiyonu oldu” diye düşünürdü.

-Milli Takımı ilk iki maçında protesto eden Türk seyircilerin Çek Cumhuriyeti karşısında çılgınca destek vermesine şaşırdım doğrusu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tribün ve medyadan tepki gösterenleri “Edepsizler, terbiyesizler” diye nitelendirmesinin ardından becerikli bir el seyircilerimizi organize etmiş gibi geldi bana.

-Alınan galibiyetle Fatih Terim ve ekibi birkaç yıl daha Milli Takım’ın başında kalmayı garantiledi. Yani futbolumuzdaki köklü değişim bir başka bahara kaldı.

-Arda Turan son yıllarda pop star gibi yaşamaya başladı. Televizyon reklamları, magazin sayfalarını dolduran sansasyonel aşkları, törenler, kokteyller… Hızlı yaşam göbeğini olumlu, futbolunu olumsuz etkilemiş. Bundan sonra Milli Takım’a alınmasa belki daha iyi olur.

-Maçın hakemi öyle böyle değil adamakıllı kötüydü. Değil Avrupa Şampiyonası’nda mahallesindeki halı saha maçlarında düdük çalması bile tartışılır.