Başkanlık hayalleri 7 Haziran’da sona eren Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi “Başkomutan” olarak Suriye’ye girerek seçmen dengesini kendi lehine değiştirmek istiyor.
Bu tam bir maceradır, büyük bir kumardır.
Türkiye topraklarına bir saldırı olmadığı sürece Suriye’deki gelişmeler karşısında herhangi bir adım atmamalıdır.
Suriye’de meşru yönetimin yanısıra IŞİD, El Nusra, PYD-PKK gibi unsurlar bulunmakta, hepsi de kontrolü ele geçirmeye çalışmaktadır. Bu ülkenin geleceğiyle ayrıca ABD, Rusya ve İran yakından ilgilenmektedir.
Böyle bir tablo karşısında sanki bölgenin yegane gücüymüşüz gibi hareket edemeyiz.
++
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bedeli ne olursa olsun Suriye’nin kuzeyinde yeni bir devletin kurulmasına izin vermeyiz” şeklindeki sözleri dehşet vericidir.
Hadi ödeyeceğimiz bedel yüzbinlerce asker ve sivilin ölümü ve onlarca kentin harabeye dönüşmesi ise ne olacak?
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Suriye’ye girilebileceğini ancak çıkmanın zor olacağını belirterek içinde bulunduğumuz tehlikeyi net bir biçimde ortaya koymuştur.
++
Erdoğan ve Davutoğlu’nun maceraya girişmesini şu aşamada önleyecek tek şey, koalisyon hükümetinin bir an önce kurulmasıdır.
İster Ak Parti-CHP, ister Ak Parti-MHP koalisyon hükümeti kurulsun, ama bir an önce kurulsun!
Ak Parti’yle koalisyon kuracak partinin en büyük görevi Türkiye’yi Ortadoğu bataklığından uzak tutmak için fren işlevi üstlenmesidir.
Koalisyonun hedefi, enflasyonun düşürülmesi, işsizliğin azaltılması, emekli maaşlarının yükseltilmesi, adalet reformu yapılması, yolsuzlukla mücadele edilmesi filan değil öncelikle savaşa girmemeyi sağlamaktır.
++
Koalisyonların ülkeye yarar getirmediğini her zaman ısrarla yazdım.
Ama Suriye konusunda Erdoğan’ın şahin tutumunu gördükten sonra seçimden koalisyon çıkmasına şükrediyorum artık.