IŞİD kuşatmasındaki Süleyman Şah Türbesi için TSK’nın düzenlediği operasyon, Hükümetin aldığı doğru bir karar sonucu gerçekleşti.
Biraz geç kalınsa Türkiye, Musul Başkonsolosluğunda karşılaştığı rehine sorunundan daha büyük bir sorunla karşılaşabilir, belki de Türbe’yi korumakla görevli 38 askerini şehit verebilirdi. Böyle bir durumda TSK’nın Suriye’ye girip IŞİD’le çarpışması kaçınılmaz olurdu.
Bir askerin kaza sonucu şehit olması dışında kayıp verilmeden bu sorunun çözüme kavuşturulmasını memnuniyetle karşılamak gerekir.
++
Bu açıdan bakıldığında muhalefet cephesinden gelen tepkileri anlamakta zorluk çekiyorum.
Örneğin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şöyle diyor:
“Güçlü devlet, karşılaşılan ilk tehditte topraklarını bırakıp kaçmakla değil, teröristlere dersini vermekle olunur. Bu utanç Türkiye’ye fazla. Teröristin önünde eğilen, vatan toprağını satan Hükümet, yarın karşılaşılacak diğer tehditlere karşı ilk işinin kaçmak olacağını gösterdi. Süleyman Şah’tan kaçma talimatını verenler yarın bu ülkeden de kaçacak. Ancak Türkiye’ye yaşattığınız her türlü utancın hesabını soracağım.”
Bu sözlerde sağduyunun zerresi yok. Yani şu anda iktidarda CHP olsa TSK Suriye’ye dalıp IŞİD’le savaşa mı girişecekti?
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de şunları söylemiş:
“Türkiye’nin şah damarı kesilmiş, sınırlarımız dışındaki ecdat yadigârı toprak teröristlerin tehdit ve şantajıyla zoraki terk edilmiştir. AKP Hükümeti milli emanet ve değerleri katletmiş, vatana ve bayrağa alçakça kastetmiştir. Türk tarihinde böyle bir pespayelik, nankörlük, mağlubiyet psikolojisi görülmemiştir. ”
Bahçeli’nin yorumunda da ne yazık ki sağduyu yok, istismar ve polemik var.
++
Ben muhalif bir siyasi partinin lideri olsam bu durumda, “Ak Parti mensuplarının geçmişte Ortadoğu konusunda yaptıkları hamasi konuşmalar dolayısıyla endişe içindeydim. Ancak Süleyman Şah Türbesi’yle ilgili doğru bir karar almışlar, ülkeyi Ortadoğu batağına girmekten kurtarmışlardır. Kendilerini kutluyorum. Bu karar Atatürk’ün ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesine tamamen uygundur” derdim.
Muhalefet olmak, Hükümetin yaptığı her şeyin tersini savunmak değil, doğru olanı savunmaktır.
Tutarlılık da, inandırıcılık da, iktidar adayı olmak da böyle olabilir ancak.