Memurların çalışırken aldıkları ücret ile emekli aylıkları baz alınarak yapılan araştırmaya göre, memurların emeklilikteki ortalama maaş kaybının yüzde 45 olduğu hesaplandı. 

Memurların fiilen çalışırken yapılan ek ödeme ve tazminatların emekli aylıkları hesaplanırken dikkate alınmaması nedeniyle ortalama 2 bin 500 lira maaşı olan bir hemşire emeklilikte bin 520 lira, 4 bin 320 lira maaşı olan bir uzman doktor emekli olduğunda 2 bin 355 lira ücret alabiliyor. Polis ve öğretmenlerin emeklilikteki kaybı ise bin ile bin 400 lira arasında değişiyor.
Bağımsız Sağlık-Sen’in çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan emekliliğine hak kazanmış çeşitli unvandaki memurların Nisan ayı ücretleri ile emekli olmaları halinde bağlanacak emekli aylıkları dikkate alınarak yapılan hesaplama sonucunda memurların emekli olmaları halinde maaşlarının yarı yarıya azaldığı belirlendi.
Memurların fiilen çalıştıkları sürede maaşlarına dahil edilen ek ödeme ve tazminatların emekli aylığı hesaplanırken dikkate alınmaması nedeniyle bu kaybın yaşandığına dikkat çekilirken,
özellikle sağlık, emniyet ve eğitim çalışanlarının ortalamanın üzerinde bir maaş kaybı ile karşı karşıya kaldıkları tespit edildi.