Kepez İlçesi Varsak bölgesinde 1910 yılında keşfedilen Lyrboton Kome Antik Kenti, Kepez Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenerek turizme kazandırılacak.

Varsak bölgesindeki Lyrboton Kome Antik Kenti, yaklaşık 2 bin yıllık geçmişi sahip. Denizin, Beydağları’nın görüldüğü, kızılçam ormanının olduğu yaklaşık 452 bin metrekarelik alana kurulan antik kent, pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Perge Antik Kenti’ne bağlı büyük bir zeytinyağı üretim köyü olan Lyrboton Kome, arkeopark düzenlemesiyle turizme kazandırılacak.

Kepez İlçesi’nin turizmden pay almasına sağlayacak proje, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) ve Antalya Müzesi işbirliği ile yürütülecek. Bitki temizliğinin ardından 2016 Kasım ayında başlatılan kazı çalışmasının tamamlandığı kısımlarda zeytinyağı işlikleri, hamamlar ve kiliseler gün yüzüne çıkarıldı. İlk aşamada merkezi kalıntıların arasından geçen 1 kilometre uzunluğundaki ana yerleşim aksı, arkeopark yani gezi yolu olarak düzenlenerek bu yılın sonunda ziyarete açılması planlanıyor.

Kepez Başkan Hakan Tütüncü de kazı çalışmaları devam eden antik yerleşim yerinde incelemelerde bulundu. Tütüncü, AÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik’ten ve Başkan Yardımcısı Sebahat Adanır’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Lyrboton Kome’nin kent merkezine çok yakın olduğunu vurgulayan Başkan Tütüncü, Kepez’in hemen yanı başında Varsak’taki antik kenti ayağa kaldırmayı ve arkeopark haline getirmeyi vaat ettiğini anımsattı.

Başkan Tütüncü, “Önümüzdeki günlerde burası arkeopark haline gelecek. Lyrboton Kome, halkımıza hizmet verecek ve turizme katkı sağlayacak aynı zamanda Antalya’nın marka değerine katkı verecek önemli bir yer olacak” dedi. Kepez’in de turizm pastasından pay almasını hedeflediklerini belirten Tütüncü, o nedenle Varsak’taki antik şehri, turizmde Antalya’nın hatırı sayılır yerlerinden birisi haline getirmek istediklerini kaydetti.