İstanbul Lütfi Kırdar Genel Koordinatörü Güniz Atıs Azrak,Türkiye’nin kongre turizminde önemli bir merkez haline geldiğini vurgulayarak” Uluslararası büyük bir kongrenin Türkiye’de yapılması 10 bin civarında insanın Türkiye’ye gelişini sağlıyor.

Her biri kendi alanında önemli bu insanlar aileleriyle geliyor ve Türkiye’de ya kongre öncesi gelerek ya da kongre sonrası kalarak  tatillerini uzatıyorlar. Bir kongre ile turizm, yiyecek, içecek, konaklama, ulaştırma dahil birçok sektör için katma değer yaratıyoruz. Kongre turizmi ekonomiye yarattığı katma değerin yanı sıra ülke imajı ve tanıtımı açısından da büyük önem taşıyor” dedi.
ULUSLARARASI TESCİLE SAHİP KONGRE MERKEZİ
İstanbul Lütfi Kırdar, dünyada yalnızca 28 kongre merkezinin sahip olduğu AIPC (The International Association of Convention Centres / Uluslararası Kongre Merkezleri Birliği) Kalite Standartları Ödülü’nü 2015 yılında almaya hak kazandığını belirten Güniz Atıs Azrak, bu ödülle birlikte Lütfi Kırdar olarak kongre ve etkinlik organizatörü kuruluşlarla masaya daha güçlü oturduğunu söyledi. Azrak, “ Görüşme masasına elimiz güçlü oturuyoruz.Çünkü bir kongre merkezinden beklenen tüm uluslararası standartla sahip olduğumuz artık tescil edilmiş durumda. Sahip olduğumuz know-how da önemli. Kongre düzenleyici kuruluşların Türkiye ile ilgili karara vermeleri de kolaylaştı.Türkiye’de Lütfi Kırdar’ın yanı sıra artık önemli kongre merkezleri de var” diye konuştu.
-ORTAK TANITIM-
Kongre Turizmini sadece kongre merkezlerinin değil Kültür  bakanlığı,TÜRSAB da dahil ortak bir organizasyon içinde geliştirilmesi gerektiğini belirten Azrak “ Biz kongre merkezleri olarak yurtdışında her yıl önemli tanıtım ve pazarlama faaliyetleri yürütüyoruz.Ancak kongre turizmini oluşturan tüm taraflar olarak tek elden bu işi yürütmekte fayda var.Nitekim bu yönde önemli bir mesafe kat ettik. 2016’da dünyanın önemli merkezlerine artık ortak bir heyet halinde gitmeyi planlıyoruz” dedi.
“BUGÜNDEN 2020 YILINI PLANLIYORUZ”
2015 yılında yaklaşık 780 katılımcı firma, 13 fuar ve 18 ulusal-uluslararası kongre düzenlenen İstanbul Lütfi Kırdar’da; 27 konser ve 50 özel etkinlik yapıldığını  ve toplamda 240 bin ziyaretçi ağırlandığını hatırlatan Azrak, ekonomiye yaratılan katma değeri ölçmek üzere de bilimsel bir çalışma içinde olduklarını da belirtti. Kongre turizminde 3 yıl 5 yıl sonrasını planlamak durumunda olduklarını ifade eden Güniz Atıs Azrak, “Bir kongrenin zaman ve mekanının planlanması uzun dönemli planlanır. Dolayısıyla biz bugünden 2018,2019 ve 2020 yıllarını görüşüyoruz. Kongreler dönüşümlü gerçekleşiyor.Sıra Türkiye’ye gelme aşamasında bu kongreyi alabilmek ve düzenleyiciler ikna etmek için çok hazırlıklı olmanız gerekir. Bu nedenle kongre turizmi dönemsel olarak iniş çıkış gösterse de uzun dönemde Türkiye’nin kongre merkezi olma işlevi daha da güçlenecek” dedi.
Azrak, kongre turizminde sahip oldukları know-how’ı İstanbul dışına da taşıma sürecinde olduklarını belirterek, Kuşadası’nda hizmete giren Efes Kongre Merkezi’nin işletmesini de Lütfi Kırdar olarak yaptıklarını söyledi. 80 bin metrekarelik alanıyla çok büyük bir hizmet kapasitesine sahip olan Efes Kongre Merkezi’nin de Türkiye’nin uluslararası kongrelere ev sahipliği yapmasında önemli bir avantajı olacağını vurguladı.
-İSTANBUL DÜNYADA 9. SIRADA-
2014 yılı itibariyle İstanbul; kongre merkezleri arasında dünya sıralamasında 9’uncu, Avrupa sıralamasında ise 8’inci sırada yer aldı. İstanbul’un dünya çapındaki stratejik konumunun önemini anlatan İstanbul Lütfi Kırdar Genel Koordinatörü Güniz Atıs Azrak, merkezin sektördeki öncü konumuyla birlikte gücünü perçinlediğini belirtti. TÜİK verilerine göre, 2014 yılı turizm geliri olan 26 milyar doların yaklaşık yüzde 10’unun (2.5 milyar dolar) kongre turizminden karşılandığını ifade eden Azrak, “Yılda 100 milyona yakın kişi toplantı, iş ve kongre amaçlı seyahat düzenliyor. Kongre turizminde kişi başı ortalama harcama, kıyı turizminden yaklaşık 5 kat daha fazla. Bu nedenle kongre sektörünün ekonomiye direkt etkisinin yanı sıra endirekt ve çarpan etkisi yüksek. Sektör paydaşları olarak bizler, yerel yönetim ve kamu desteğiyle, bu pazarı büyütmenin tüm ekonomi üzerindeki etkisinin bilinciyle çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.
2016 yılında da büyümenin devam edeceğini ifade eden Azrak, sadece kongre merkezi olarak değil etkinlik mekanı olarak da pek çok önemli projeye imza atacaklarını anlattı: “2016 yılında İstanbul Lütfi Kırdar’da gerçekleşmesi planlanan önemli kongreler ile anlaşma aşamasındayız. Sadece kongre değil, aynı zamanda bir etkinlik mekanı olarak ses getirecek sanat etkinliklerine, fuarlara ve şirket etkinliklerine de ev sahipliği yapacağız. Hepsi de merakla beklenen projeler arasında yer alacak” konuştu.