Londra’da Türkler’in yoğun yaşadığı Edmonton’da ağaçlar arasında yer alan ünlü Millfield Tiyatrosu’nda ilki gerçekleştirilen “Londra Türkçe Sözlü Tiyatro Festivali”nde prömiyeri yapılan ”Ölüm ve Kız” oyunu, tiyatro seyircisinden tam puan aldı.

Şilili yazar Ariel Dorfman’ın  3 kişilik oyununun  yönetmeni ve oyuncusu, İngiltere’de birçok Türkçe ve İngilizce oyunda başarıyla oynayan Barış Celiloğlu ve Türk dizilerindeki rolleriyle Türk seyircilerin kalbinde taht kuran Göktay Tosun ile birlikte seyirciyi kendinden geçirdi.

”Theatre East N Bull” grubunun oyunu olan ”Ölüm ve Kız”ın yapımcılığını Pan Productions üstlendi. Oyun 4 Haziran’da İngiltere’deki Türk seyircisinin yakından tanıdığı Arcola Theatre’da tekrarlanacak.

Bir buçuk saat süren oyunda Barış Celiloğlu, Göktay Tosun ve Yener Çelik, Pinochet dönemini İngilizce üstyazılarla gözler önüne serdiler.

Oyunda, askeri cuntaya karşı kurulan komisyonda yer alan insan hakları savunucusu bir avukatı canlandıran Göktay Tosun oyunun konusunu şöyle anlattı: “17 yıl önce ülkesinde askeri darbeyi gerçekleştiren cunta tarafından aylarca işkence gören ve bu travmanın izlerini hala taşımakta olan bir kadın, kocasına yardım etmek için evlerine gelen bir adamın, yıllar önceki işkencecisi olduğunu iddia eder.

“Oyun seyircisine çok ciddi sorular soruyor. Böyle bir faşizmin kurbanı olan insanlar kendileri de şiddete başvurmadan adaleti nasıl elde edebilirler?

“Mağdurlar için gerçek adaleti elde etmenin yolu nedir?  Oyun seyircisini bu tür ciddi ve politik sorularla baş başa bırakıyor.”

Oyunun yapımcılığını üstlenen Pan Productions Yöneticisi Saray Karakuş oyunun sonunda, “Theatre East N Bull” Grubu’na plaket verdi.

Ölüm ve Kız

Oyun: Ariel Dorfman

Yönetmen:  Barış Celiloğlu / Katharina Reinthaller

Oyuncular: Barış Celiloğlu – Göktay Tosun – Yener Çelik

Yapım: Pan Productions
Filistin Cumhurbaşkanı Abbas, Vladimir Putin ile görüşecek

Siyamend Kaçmaz / Moskova, 10 Mayıs (DHA) – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas ile 11 Mayıs’ta Soçi’de bir araya gelecek.

Kremlin Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, “Bu görüşmede Orta Doğu’daki durumun çözümüne dikkat çekilmesi, ikili konuların görüşülmesi planlanıyor” denildi.

Ayrıca, iki liderin telefon konferansı üzerinden Rusya’nın yardımıyla Beytüllahim’de inşa edilen çok fonksiyonlu kültür merkezinin açılış törenine katılacakları da belirtildi.