ABD Başkanı Barack Obama’nın  IŞİD’le mücadelenin hızlandırılacağı mesajını vermesinden sonra üst düzey bir ABD heyetinin Ankara’da yaptığı temasların içeriği tartışılmaya devam ederken Türkiye’nin eski Washington Büyükelçi Faruk Loğoğlu, “ABD bu kez çok yüklü bir şekilde Ankara’ya geldiğine göre İncirlik üssünün açılması an meselesidir artık” değerlendirmesinde bulundu.ABD Başkanı Barack Obama’nın  IŞİD’le mücadelenin hızlandırılacağı mesajını vermesinden sonra üst düzey bir ABD heyetinin Ankara’da yaptığı temasların içeriği tartışılmaya devam ederken Türkiye’nin eski Washington Büyükelçi Faruk Loğoğlu, “ABD bu kez çok yüklü bir şekilde Ankara’ya geldiğine göre İncirlik üssünün açılması an meselesidir artık” değerlendirmesinde bulundu.
Deutsche Welle yansıttığı haberinde, “IŞİD’e karşı savaşı yoğunlaştırma kararı alan ABD, savaşın etkin sonuç verebilmesi için Türkiye’deki İncirlik üssünü de kullanmayı hesaplıyor. Amerika heyetinin Ankara’daki temaslarında ortak strateji ele alındı” denilen haberde heyetin “İncirlik’in aktif kullanımının şart olduğu mesajını verdiğini” belirtiliyor.
“Ankara, her ne kadar bu kullanımın Suriye’deki YPG güçlerinin önünü daha da açacağından tedirgin olsa da; IŞİD’le mücadelede Amerika öncülüğündeki uluslararası koalisyonla işbirliğini en üst noktaya çıkarmayı kaçınılmaz görüyor” yorumunu yapan DW, bu konudaki geniş haberinde Türkiye’nin eski Washington Büyükelçisi  Faruk Loğoğlu’nun görüşlerini de yansıtıyor.
Emekli Büyükelçi Faruk Loğoğlu,  Deutche Welle’nin sorularını yanıtlarken Ankara’da görüşmelerde bulunan ABD heyetini kastederek,  “ABD bu kez çok yüklü bir şekilde Ankara’ya geldiğine göre İncirlik üssünün açılması an meselesidir artık. ABD işini yapacak ve 7 Haziran sonrası gardı düşmüş AKP’ye istediği kadar yüklenebilecek” şeklinde konuştu.
“Bugün ABD, IŞİD’le mücadele konusunda Ankara’nın önündedir ve Ankara’nın Suriye politikasındaki yanlışların bir kez daha görülmesini sağlayacaktır” görüşünü dile getiren Loğoğlu,  “Esad gitsin de ne olursa olsun” diyen AKP’nin Suriye yanlışları karşısında İncirlik’in açılmasının pek de değerlendirilecek bir boyutu olmadığını düşünüyor. Loğoğlu’na göre,  AKP İncirlik’i açarak “ABD’yle ortak hareket ettiği, Suriye’yi kurtarmaya çalıştığı propagandasını” da yakın zamanda başlatacak.