Partilerin YSK’ya verdiği milletvekili aday listelerini incelediğimde ilk izlenimlerin şöyle oldu:
1)Mevcut milletvekillerinin yarıdan fazlası aday gösterilmedi. Bunu partilerin kadrolarından memnun olmadıkları, ciddi biçimde yenilenme ihtiyacı duydukları şeklinde yorumlamak mümkündür.
2)Aday listelerinde kadınlar Cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde olmadığı kadar fazla yer aldı. Partileri için çalışan kadın adaylara sözüm yok. Ama sadece kadın olmaları nedeniyle kontenjan ayrıldıysa bu yanlıştır, kadınlar lehine cinsiyet ayrımcılığına girer.
3)Seçime katılma yeterliliği olan 31 partiden 11’i YSK’ya aday listesi veremedi ve seçime katılma şansını yitirdi. Söz konusu tablo seçmenlerin büyük partilere yöneleceği, tabela partilerinin çoğunun yok olacağı anlamına geliyor.
4)CHP’nin bir Ermeni ve bir Roman adaya listesini açması takdire şayandır. Liste hazırlanırken etnik ayrımcılık yapılmadığını dünyaya gösteren sembolik örneklerdir.
5)Atilla Kart, Rıza Türmen, Umut Oran, Erdal Aksünger, Hurşit Güneş ve Burhan Şenatalar gibi birikimli ve çalışkan milletvekillerinin CHP listesinde yer bulamaması ülke ve parti adına kayıptır.
6)YSK’ya listesini yasal sürenin bitmesine 5 dakika kala eksik olarak yetiştiren HDP’nin daha alacağı çok yol olduğu, henüz kurumlaşmadığı anlaşılıyor.
7)HDP’nin büyük kentlerde ve Batı illerinde gösterdiği adayların kimliği ile “Sadece Doğu’nun değil Türkiye’nin partisi olacağız” sloganı çelişiyor. HDP’nin adaylarının çok büyük bölümü Kürt kökenlidir ve Batılı seçmende heyecan yaratacak isimler ne yazık ki fazla değildir.
8)MHP’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ile birlikte “çatı aday” yaptığı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday göstermesi bir vefa ve centilmenlik örneğidir. Keşke CHP de İhsanoğlu’na adaylık teklifi götürebilseydi.
9)Geçmişte Devlet Bahçeli’yle genel başkanlık yarışına giren Koray Aydın ve Ümit Özdağ’ın aday listelerinde seçilecek sıralarda yer alması Bahçeli adına olumlu bir puandır, güçlü bir liderlik işaretidir.
10)Ak Parti’nin Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’i aday yapmaması doğrudur. Böylece Gökçek’le sert bir polemiğe giren partinin abisi Bülent Arınç’a bir saygı selamı gösteriliyor.
12)Cumhuriyete ve İsmet İnönü’ye hakaret eden Ak Parti Milletvekili Tülay Babuşçu’nun listeye konulmaması yerindedir. Keşke Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak da listeye giremeseydi.