4 büyük partinin liderleri yanlarına birkaç kişiyi alıp milletvekili aday listelerini belirlediler.
Öyle tahmin ediyorum ki, “Ali’yi liste başı yapalım… Veli’yi çizelim… Hasan fena değil, ikinci sıraya koyalım… Hüseyin’i en alta atalım”, “Mustafa saygılı çocuk, yine gelsin bakalım”, “Osman’a kanım ısınmadı bir türlü, ona da lüzum yok” gibi konuşmalar olmuştur parti genel merkezlerinin “kozmik odaları”nda…
Listeler böyle hazırlandığı için demokrasimiz hep güdük kalıyor, bir türlü gelişip serpilemiyor, Batı’daki örneklerine benzeyemiyor.
1 Kasım’da istediğimiz kişileri değil 4 partinin liderinin birkaç arkadaşıyla düşünüp taşınıp yazdığı listeleri seçeceğiz.
Ve bunun sonucunda ne olacak biliyor musunuz?
Seçilen milletvekilleri, halka değil parti liderine borçlu hissedecek kendini ve onun gözüne girmek için uğraşacak.
Böyle demokrasi olmaz.
++
Doğrusu şudur:
Türkiye 550 seçim bölgesine ayrılır.
Her seçim bölgesi için partiler birer aday gösterir.
O bölgede en çok oy alan kişi milletvekili seçilir.
Böylece parti genel başkanları kendi istedikleri kişileri değil, halkın tanıyıp sevdiği ve bu nedenle seçebileceği kişileri aday göstermek zorunda kalırlar.
Bunun şöyle bir sonucu olur:
Halkın beğenisiyle milletvekili seçilip Meclis’e gelen kişi genel başkanına biat etmek zorunda kalmaz, bağımsız hareket edebilir, görevinin hakkını dört dörtlük verir.
“Dar bölge” diye adlandırılan bu sistemden bizim parti liderleri hiç haz etmezler, adeta öcü gibi korkarlar. Çünkü söz konusu sistem geldiği takdirde milletvekillerini Meclis’te istedikleri gibi oy kullandıracakları birer emir kulu yapamayacaklarını çok iyi bilirler.
++
Aklın yolu birdir. Amerika’yı yeniden keşfetmeye lüzum yok.
Bakın göreceksiniz, Türkiye, birkaç seçim daha böyle yalpalaya yalpalaya gittikten sonra “dar bölge”ye geçecektir.