Türkiye’nin limon deposu olarak bilinen Mersin’in Erdemli İlçesi’nde limon fiyatları’nın yükselmesi, üretici ve tüccarın yüzünü güldürdü.

İlçeye bağlı Çeşmeli Mahallesi’nde limon paketleme tesisinde incelemelerde bulunan Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Dursun Şahin, tartışma konusu olan limon piyasası hakkında konuştu. Türkiye’nin limon ihtiyacının yüzde 65’inin Mersin’den karşılandığını belirten Şahin, Kapadokya bölgesinde yatak limon olarak muhafaza edilen limonun sandığının 80-90 TL arasında alıcı bulduğunu ifade etti. Yatak limonun kilosunun yaklaşık 5 TL olduğunu belirten Şahin şunları söyledi:

“Mersin’de yılda yaklaşık 700 bin ton limon üretimi yapılmaktadır. Üretimin en çok yapıldığı yer de Erdemli İlçesidir. Erdemli’den de yılda yaklaşık 400 bin ton limon üretimi yapılıyor. Mersin’de üretilen limonların yüze 60’ı Kapadokya bölgesine yatak limon olarak hazırlanıp muhafaza edilmek için götürülüyor. Kapadokya bölgesine yıllık 1 ile 1,5 milyon sandık civarında limon götürülüyor. Bu yıl yaklaşık 1,5 milyon sandık limon Kapadokya bölgesinde bulunan doğal soğuk hava depolarına götürüldü. Şu anda limon ihracatı da devam etmektedir. Özellikle Rusya, Ukrayna ve Irak’a limon ihracatımız devam ediyor. Geçen yıl yaklaşık 1 milyar dolarlık limon ihracatı yaptık. Bu yıl bu rakam 1,2 milyar dolar seviyesine çıkması hedefleniyor. İki yıldır limon fiyatlarında düzelmeler yaşanıyor. Bu fiyatların çiftçiye de tam olarak yansımasını istiyoruz. Çiftçi dalında 70 kuruşa satıyor ve fazla kazanamıyor ama hasat yapılıp depolarda muhafaza edilerek bekletildikten sonra daha da yüksek fiyatlardan satılıyor. Birlik olarak bu paranın çiftçilere yansıması konusunda çalışmalar yapacağız.”