Spor-Toto Süper Ligi’nin 21.ncı haftası Cumartesi günü oynanan üç karşılaşma ile devam etti. Bu maçlara Teknik Direktörlerin verdiği taktikler damgasını vurdu.

Günün ilk maçı Gençlerbirliği-Bursaspor arasında oynandı. Her iki takım da sahaya 4-2-3-1 dizilişiyle çıktılar. Ev sahibinin taktiği, önde basıp, rakibini kendi alanında tutup, kenar akınlarıyla gol aramaktı. Konuk takımın taktiği ise kendi sahasında kabul edip, kaptığı toplarla hızla hücum etmekti.
Her iki takımda taktiğini uyguladı ilkyarı. Ancak, oyun orta sahada kilitlendi. Ankara ekibi daha istekli ve arzuluydu. 2-3 fırsat yakaladı ama atamadı. Maçın ikinci yarısı da aynı şekilde oynandı. Kırmızı siyahlılar 3 fırsat yakaladı ve bunlardan ikisini gole çevirip kazandı. Bursa’ yı ise sahada göremedik. Maçta futbol,seyirci ve sportmenlik yoktu.
Günün ikinci maçı, Konya – Osmanlı Spor arasında oynandı. Her iki takımda aynı diziliş ve ilk maçtaki taktik ile oynadılar. İlk yarı oyun orta sahada kitlendi. Futbol ve sportmenlik yoktu ama seyirci vardı Konya’da.
Maçın ikinci yarısında kilit kırıldı ve az da olsa futbol seyrettik. İki takımda gol fırsatı yakaladı. Ama karşılıklı goller hatalardan geldi. Ankara ekibi iki forveti ile altı Konyalının arasında pas yaptı ve golü buldu. Konya iki dakika sonra hatalı geri pasını yakalayan Ömer Ali ile beraberliği yakaladı.
Günün son karşılaşması Mersin ile Galatasaray arasında oynandı. Maçta, seyirci, pas, mücadele, sarı-kırmızı kartlar, goller ve iyi bir hakem vardı. Futbol idare ederken, sportmenlik hiç yoktu.
Mersin, kendi sahasında baskı yaptı ve kaptığı toplar ile hızlı hücumlar yaptı. Ümit Özat’ın verdiği taktiği iyi uyguladı. Lig’e havlu atan Galatasaray, ne oynamak istedi anlamadım.
Sarı kırmızılı oyuncular da çok sinirliydi. Bu durum oyunlarına yansıdı. Maç boyunca 14 faul yaptılar. Biri itirazdan 8 sarı ve bir kırmızı kart gördüler. Maç Mersin’in hakkıydı ve kazandı. Hakem iyi yönetti maçı. Bana göre bir hatası vardı. Rakibine dirsek atan Olcan’a en az sarı kart göstermeliydi.
Pazar günü 4 maç vardı ve ilk ikisi aynı saatte oynandı,ne hikmet ise.
Sivas-Rize ve Gaziantep-Akhisar maçlarında futbol ve sportmenlik yoktu, Seyirci Sivas’ta iyi, Antep’te isi azdı. Takımların dördü aynı taktik ve diziliş ile oynadı.
Sivas-Rize maçı ligin alt kısımlarını ilgilendiriyordu. Sivas yeni hocasıyla haklı bir galibiyet aldı, Rize’de düşüş devam etti.
Antep’te de düşüş sürüyor. Akhisar ise golcüsüyle kazanıyor ama futbol hak getire.
Günün üçüncü maçı Eskişehir-Antalya arasında oynandı. Taktikler dizilişler diğer maçlardaki gibiydi. İlk yarı da Futbol’un Fesi yoktu. Buna rağmen Antalya devreyi önde kapattı. Eskişehir ikinci yarıda ben biraz futbol oynayayım dedi ve maçı kazandı. Ligin dibi kaynıyor.
Günün son maçı, Başakşehir-Beşiktaş arasında oynandı. Başakşehir önde basarak kalesine yaklaştırmak istemedi. Bunda da başarılı oldular. Güzel paslaşmalarla golü de buldular. İlk yarının son 5 dakikası hariç, Beşiktaş bir şey oynamadı.
İkinci yarı da aynı şekilde oynandı. Beşiktaş bu sezon ilk kez kafa golü yedi duran toptan. Başakşehirli oyuncular 3-4 tane kontra atak yaptılar ama final paslarını veremediler. Abdullah Avcı Emre’yi oyundan alarak Beşiktaş’ın ekmeğine yağ sürdü.
Nitekim Beşiktaş ilk golünü buldu ve baskısını artırıp beraberliği yakaladı. Başakşehir kaybettiği iki puana üzülürken, Beşiktaş bir puana sevindi.