Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde bir vatandaş, evinin temelini kazarken bulduğu bin 500 yıllık mermer lahidi 30 yıl boyunca bahçesinde korudu.

Roma dönemine ait olduğu belirlenen lahit, Roma Hamamı yerleşkesine taşınarak koruma altına alındı.

Mustafa Doğan:

“Lahidi 30 yıl bahçemizde muhafaza ettik, yağmurdan, kardan korunması için üzerini zaman zaman örttük. Tarihi bir değeri olan lahide gözümüz gibi baktık”

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde bir vatandaşın 30 yıldır bahçesinde koruma altında tutuğu mermer lahit, Roma Hamamı önüne taşındı.

Kaplıca Mahallesi’nde yaşayan Mustafa Doğan (64), yaklaşık 30 yıl önce evinin temelini kazarken mermer bir lahit buldu. Tarihi bin 500 yıl öncesine kadar uzanan lahit, bugüne dek Doğan’ın gayretleriyle bahçesinde korundu. Doğan’ın başvurusuyla müze müdürlüğü yetkilileri tarafından teslim alınan lahit, ilçede kazı çalışmaları devam eden Roma Hamamı yerleşkesine nakledildi.
Mustafa Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 30 yıl önce yaptığı evin temelini kazarken lahidi bulduğunu ve bahçesinde muhafaza ettiğini belirtti.

Lahidin orijinalliğinin bozulmaması için elinden gelen gayreti gösterdiğini ifade eden Doğan, ”Yozgat Müze Müdürlüğü ile irtibata geçtik. Görevliler gelip lahidi inceledi. Roma Hamamı kazı çalışmalarının da devam etmesiyle birlikte lahidin orada daha güzel sergileneceğini, gelen turistlerin görebileceğini söylediler ve oraya intikali sağlandı. Lahidi 30 yıl bahçemizde muhafaza ettik, yağmurdan, kardan korunması için üzerini zaman zaman örttük. Tarihi bir değeri olan lahide gözümüz gibi baktık” diye konuştu.

Yozgat Müze Müdürü arkeolog Hasan Kerim Şenyurt da Sarıkaya ilçesinin Antik ve Geç Roma dönemlerinde ”Basilica Therma” olarak bilinen bir şehir olduğunu söyledi.
Sarıkaya’da Roma dönemine ait tarihi kalıntılar ve eserlerin yanında çok sayıda yazılı vesikalara da rastlandığını dile getiren Şenyurt, ilçede Erken Roma dönemine ait ayakta kalabilen nadir eserlerden birinin de tarihi Roma Hamamı olduğuna dikkati çekti.

Roma Hamamı’ndaki kazıların 6 yıldır sürdüğünü anlatan Şenyurt, çalışmalar kapsamında bugüne dek 3 termal havuzun ortaya çıkarıldığını hatırlattı.
Mustafa Doğan’ın bahçesinde bulunan lahidin tespitinin daha önce yapıldığını kaydeden Şenyurt, şu bilgileri verdi:

”Vatandaşımızın ve Sarıkaya Belediyesinin başvurusu oldu. Bu lahidin daha güzel korunacağı ve sergilenebileceği bir yere taşınmasını istediler. Biz de bunun üzerine ilçeye giderek lahidin tespitini yaptık. Sanıyoruz 5. yüzyıla ait yaklaşık bin 500 yıllık mermer bir lahit. Bu lahidi bulunduğu yerden alarak, daha güzel korunacak şekilde Roma Hamamı’nın önüne getirdik. Lahit, Geç Roma dediğimiz Hristiyanlaşmış Imperium Roma dönemine ait. Sarıkaya merkezindeki Basilica Therma olarak bilinen şehir, M.S 450 yıllarına kadar bir piskoposluk merkeziymiş. Burada yaşayan erken dönem Hristiyan din adamlarından birinin gömülü olduğu bir lahit muhtemelen. Lahit çıkarıldığında kapağı yokmuş, içi boşmuş, ön yüzünde 3 adet bir çerçeve içerinde haç kabartması var. Bu da Hristiyanlığın ilk dönemine ait olduğunu anlamamıza katkı sağlayan bir ibare.”