IMF Başkanı Christine Lagarde İstanbul’daki G20 zirvesinde basın toplantısı düzenlemek ve soruları yanıtlamak yerine yazılı açıklama yapt

ANKARA (ANKA) – IMF Başkanı Christine Lagarde, G20 dönem başkanı Türkiye’nin 2015 sonrası kalkınma gündemini G20 çalışmalarında öncelikler arasına almasını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Lagarde, İstanbul’daki G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları zirvesinden sonra benzeri birçok zirvede gerçekleşenin aksine, basın toplantısı yerine yazılı açıklama yapmayı tercih etti. Christine Lagarde “G20’nin küresel büyümeyi en az yüzde 2 artıracak, önümüzdeki dört yıl boyunca milyonlarca kişinin istihdamını sağlayacak Brisbane Eylem Planı taahhütlerinin uygulanması çağrısını güçlü şekilde destekliyorum. Birçok ülkenin karşı karşıya bulunduğu ısrarcı düşük büyüme ve yüksek işsizlik riski karşısında zaman, çok önemli” dedi.
Söz konusu büyüme stratejileri üzerinde güçlü bir izleme çerçevesi oluşturulması hakkındaki mutabakatın memnuniyetle karşılandığını anlatan Lagarde, özellikle büyüme üzerinde en büyük etkiye sahip vaadi oluşturan ana faaliyetler üzerinde odaklanma niyetinin ülkeler bazındaki ilerlemeyi artıracağını kaydetti. Lagarde, “IMF G20 ülkelerini, Kasım’da düzenlenen Antalya Liderler Zirvesi için hazırlanacak ilk sorumluluk raporu hazırlıkları dâhil, bu süreçte destekleyecek
Bu yılın küresel eylem için özel bir dönem olma potansiyeli taşıdığını belirten Lagarde “Türk başkanlığının, 2015 sonrası kalkınma gündemini G20 çalışmalarında öncelikleri arasına almasını memnuniyetle karşılıyorum” dedi.
Christine Lagarde yeni oluşturdukları Felaket Önleme ve Yardım Kredisi yapısının Ebola salgınından en fazla etkilenen ülkelere yardım ettiğini, bunu gerçekleştiren ilk kuruluş olarak 100 milyon dolar borç yardımında bulunacaklarını, başka ülkelerin yardımını da beklediklerini açıkladı.
Lagarde, “G20’nin, 2010 Kota ve Yönetişim reformlarının başarıya ulaşması konusunda devam eden gecikmeden duyduğu düş kırıklığını paylaşıyorum ve geçici bir seçeneğin tüm bu reformların tam olarak uygulanmasına yönelik anlamlı bir adım oluşturacağında mutabıkım” dedi.
Christine Lagarde yazılı açıklamasının sonunda, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı dâhil Türk yetkililere 2015’in ilk G20 toplantısındaki sıcak ağırlamaları dolayısıyla teşekkür etti. Lagarde açıklamasını, “Her zaman olduğu gibi Türk halkının muhteşem konukseverliğine de teşekkür ediyorum” diye bitirdi.