Kıbrıs’ta ara bölgede bir araya gelen iki lider ve birleşmiş milletler temsilcisi anlaşmak yerine tartışmaya tanık oldu. Üstelik yetmezmiş gibi küstah Rum lider Anastasiadis kapıyı vurup çıktı hem de niye biliyor musunuz?

Enosis yüzünden.
Bu müzakerelerin başladığı ilk gün sosyal hesabımdan yazdım onlar masayı terk ettikleri için de içim rahat.
Velev ki kabul etselerdi adada %37’lerden, %28’lere kadar düştüğümüz bir haritayla adayı paylaşacaktık.
Üstelik bu yetmiyormuş gibi her türlü devlet işlerinde Rumların kültürleri gelenekleri ağır basacağı için bana göre de en sancılı olanı da bu olacaktı ki, evvelki günkü toplantıdan Rum liderin kapıyı çarparak çıkması da bunu kanıtlamış oldu.

Enosis okul müfredatlarına yerleştirildi. Bunu Türk halkının kabul etmesi mümkün değil.
Değil mi ki bu Enosisi gerçekleştirmek için EOKA’cılar adada Türklerin atalarını katletti.
1963’tekı katliamı unutmayalım. Katliamı anarak yaşayalım ama bakınız geçmişte olan her türlü olayı karşımıza “siz bize katliam yaptınız” diye çıkartabiliyorlar biz, bize yapılan katliamların hiçbir şekilde hesabını sormayacak kadar aciz mi kalıyoruz?
Yetmezmiş gibi anlaşma arifesinde bu aceleleri nedir?

Anlaşmaya niyeti olan bir taraf böyle bir şey yapar mı? Hep söylüyorum masadan Rumlar kalkar çünkü onlar bize ne toprak vermek derdinde ne hak vermek derdinde 1960’lara geri dönüp adadan Türk’ü kovmak derdindeler önce askeri kovacak, sonra hiçbir güvencesi kalmayan halkı tekrardan yok etmeye başlayacak.
Kusura bakmayın ben burada sonucu düşünemiyorum. Çünkü hala daha gözümle gördüğüm tek şey bütün Yunan Adaları’nda hiç bize göstermeseler bile kapalı kapılar ardında Türk düşmanı çocuklar yetiştiriyorlar oysa biz bunları çoktan bıraktık.

Gidiniz Rum kesimine hepsi Türklerden nefret ediyor. Çünkü bu şekilde yetiştiriyorlar. Gelelim işin aslına: Kıbrıs meselesi bu şekilde çözülemez!
İsviçre’de yapılan anlaşma geçerlidir. Onlar bugün bunu unutturarak, BM aracılığıyla Çözmeye çalışıyorlar tamamen aleyhimize olacak şekilde. Uzun uzun bunu açıklamama gerek yok, isteyen Google’da var bakabilir, İsviçre’de yapılan anlaşmanın nasıl lehimize olduğuna.
Ayrıca eski komşumuz rahmetli Müfide Zehra Erkin’in Koltuk ve Taş adlı kitabını alıp okuyabilirler.
Yıllardır adada anlaşmaya çalışan, tavizler veren Türk tarafı bunun karşılığını hiçbir şekilde alamayacak. Biz bu tavizleri verdikçe Rum tarafı daha fazla istemeye de devam edecek. Üstelik Anastasiadis bugüne kadar gelmiş en ılımlı lider diye düşünülüyordu.

Hal böyleyken benim naçizane tavsiyem şu olacak: Halihazırda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini tanıyacak en az 5-6 ülke var. Siz bu kaos ortamında buna başlarsanız eğer bunun arkası gelir, tanıyan ülke sayısı arttıkça, diğerleri de yavaş yavaş tanımak zorunda kalır. Ermeniler de ilk önce küçücük bizle alakası olmayan ülkelerin meclislerinden geçirdiler sözde soykırımı tasarılarını ve bugün hemen hemen tanımayan çok az ülke kaldı.
Hiç olmadı KKTC’yi Türkiye’ye bağlarsınız olur biter. Adadaki Görevimiz esnasında geçen yıllarda yaşlılardan öğrendiğim tek şey Rum’a güven olmaz. Bunlar küstahlığıyla güvenilmez ile aynada da hangi iki toplumlu bir tek devletten bahsediyorsunuz?
Krizin sebebi, Rum Meclisi’nin, 1950’de yapılan “Enosis” yani “adanın Yunanistan’la birleşmesi” oylamasının okullarda anılması kararına Türk tarafının karşı çıkması.
67 yıl önce yapılan halk oylamasına sadece Kıbrıs Rumları katılmış ve yüzde 96 oranında Enosis’e destek vermişti.