Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Bahoz Erdal” kod adlı Fehman Hüseyin’in öldürüldüğü yönündeki haberlere ilişkin, “Bu bilgiler henüz teyit edilmiş değildir. Biz resmi açıklamamızı bu bilgiler teyit edilince yapmak durumundayız. Bu yönde istihbarat ve haber kaynakları üzerinden gelen bilgiler vardır. Bunlar teyide muhtaçtır” dedi. Kurtulmuş ayrıca Kurban Bayramı’nda da uzun bir tatil olacağı müjdesini verdi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının gündemine ilişkin açıklamalarda bulunarak, gazetecilerin sorularını cevapladı. Konuşmasına Hakkari Şemdinli’deki terör saldırısı sonucu şehit düşenlere Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Kurtulmuş, Türkiye’nin terörle mücadeledeki kararlılığına zarar verilemeyeceğini belirtti. Bugün yakın tarihin çok acı olaylarından olan Srebrenitsa Katliamı’nın yıldönümü olduğunu hatırlatan Kurtulmuş, bu insanlık dışı saldırıda vefat eden 8 binin üzerindeki Boşnağa Allah’tan rahmet diledi. Srebrenitsanın sadece Boşnakların acısı olmadığını anlatan Kurtulmuş, bütün insanların ortak acısı olduğunu ifade etti. Kurtulmuş, Ramazan Bayramı’nın geride kaldığına işaret ederek, çok sayıda vatandaşın trafik kazasında vefat ettiğini söyledi.

Geçtiğimiz yılların trafik kazaları ile kıyaslandığında ölümlü trafik kazalarında ciddi bir azalışın olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, çok sayıda vatandaşın trafik kazalarında vefat ettiğini ve bu konunun bugünkü toplantıda ele alındığını, bunu önlemek için yoğun bir seferberliğin başlatılacağını dile getirdi. Alınacak tedbirlerin bir ulusal seferberlik mantığı ile yerine getirilmesinin uygun olacağına işaret eden Kurtulmuş, trafik kazalarını sıfıra indirebilmek için bir dizi çalışmanın yapılacağını ifade etti. Kurtulmuş, “Önümüzdeki bayramda da uzun bir tatil olacak. Dileriz ki hiç kaza olmasın” dedi.

Bahoz Erdal’ın öldürüldüğü yönündeki haberler

Kurtulmuş, açıklamaları sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, “Terör örgütü PKK’nın iki numaralı ismi olan “Bahoz Erdal” kod adlı Fehman Hüseyin’in öldürüldüğü yönündeki haberleri” hatırlatması üzerine Kurtulmuş, “Bu bilgiler henüz teyit edilmiş değildir. Biz resmi açıklamamızı bu bilgiler teyit edilince yapmak durumundayız. Bu yönde istihbarat ve haber kaynakları üzerinden gelen bilgiler vardır. Bunlar teyide muhtaçtır” dedi.

Suriyeli mültecilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alınacağına ilişkin soru üzerine Kurtulmuş, “Gelen Suriyeli kardeşlerimiz arasında mesleki becerileri olan insanlar var. Bu vatandaşlık meselesinde dosyalar bireysel olarak tekamül ettikçe kararlar İçişleri Bakanlığı tarafından veriliyor. Henüz İçişleri Bakanlığımız Suriyelilerin vatandaşlığı ile ilgili konuda çalışmalarını tamamlamış değildir. İçişleri Bakanlığımızda teferruatlı olarak bu konudaki çalışmaları sürdürüyor. Türkiye’ye faydalı olabilecek, teröre asla bulaşmamış nitelikteki vatandaşlarla ilgili çalışmalar yapılıyor. Ancak bu çalışma henüz tamamlanmış değildir” dedi.

Kurtulmuş, Kurban Bayramı tatiline ilişkin konunun toplantıda gündeme gelmediğine işaret etti.

Osman Gazi Köprüsü’nün geçişinde alınan ücrete getirilen tepkilere ilişkin soru üzerine Kurtulmuş, “Detaylara göre hesaplanmış bir rakamdır. Ortaya böyle bir rakam ortaya çıktı. Bu tür tepkilerin olması da normal ama son derece başarılı bir proje” diye konuştu.