Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bakanlık teklifini kabul eden MHP’li Tuğrul Türkeş için “Ne vatan haini muamelesi görmelidir ne de kahraman ilan edilmelidir” açıklamasında bulundu.
Kurtulmuş, NTV yayınında açıklamalarda bulundu.
Tuğrul Türkeş’in Başbakan’ın bakanlık teklifini kabul etmesine değinen Kurtulmuş, “Türkeş veya diğerlerine teklifi kabul ettiler diye ne vatan haini ne de milli kahraman olarak görmek gerekir” dedi.
Kurtulmuş, teklifin kabul edilmesinin Türkeşin kişisel kararı olduğunu ifade etti.
Kurtulmuş, Türkeş’in AK Parti’ye katılıp katılmayacağına ilişkin soruya yanıt verirken “Siyaset silah zoruyla yapılan bir iş değil” diyen Başbakan Yardımcısı, “Siyasetin muhatabı öncelikle o siyasette olma kararı veren şahsın kendi fikriyatıyla kendi içinde bulunduğu şartlarla ilgilidir. Sayın Türkeş nasıl hareket edecek siyasette, Milliyetçi Hareket Partisi ile ilişkisini sürdürecek mi bunları konuşmak bizim hakkımız değildir” diye konuştu.
Kime nasıl teklif götürüleceği Başbakanın bireysel tercihidir. Her partide isimler özenle seçimli isimler, bu isimler veya baka isimler olabilirdi. Ama tamamlanması gereken prosedür için çalışıyoruz. Dolayısıyla Türkiye belki ilk sefer böyle bir süreçle karşılaştığımız için yadırgıyoruz ama anayasaya göre son derece açık bir süreçtir. Başbakanımız ısrarla tekrarladı hep birlikte bir erken seçim kararı alalım, parlamento içinde çözelim işi dedi. Ama ne yazık ki hayır cevabı aldı. Sonuçta geçici bir süre bu hükümetin görevi Türkiye’yi salimen seçime götürmek olacaktır.