1983 yılında Anavatan Partisinin kuruluş aşamasında Genel Merkez’de tanıştım Mehmet Keçeciler ile. O günden bu yana siyasetçi-gazeteci ilişkisi dışında abi-kardeş ilişkisini de sorunsuz yaşadık. Aleyhine, lehinde birçok haber yaptım, bir gün tavır koymadı. Ayrıca 1986 yılından da hacı arkadaşımdır.

Soru. Silahlar yine kullanılmaya başlanıldı. PKK yine silahlı mücadeleye başladı. Açılım süreci nasıl etkilenir?
Keçeciler: Kürt meselesi silahla çözülemez bunu öğrendik, Müzakere ile çözmek lazım. Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklendi böylece başlangıçta yanlış yapıldı. O günlerde şahitler huzurunda Beşir Atalay’a “ müzakere masasına oturmanın ilk şartı silahların bırakılması olmalı” dedim. Silah bırakılmadan masaya oturulursa bir aşamada tekrar silahı eline alır. Şimdi silahlar yine kullanılmaya başlanıldı. Yani silahın istediği gibi bir çözüme doğru gidiliyor. Bu durumda bölünme endişesi taşırım ki vatandaşın bir kesimi de bu endişeyi taşıyor.
Soru: Cumhurbaşkanı Erdoğan aktif siyasetin içinde rahmetli Özal ile mukayese eder misiniz?
Keçeciler: Özal bir siyasetçiden çok devlet adamıydı, devlet tecrübesi çok yüksekti. Erdoğan iyi bir siyasetçi ama devlet tecrübesi az. Erdoğan, bir siyasetçi olarak kesinlikle Özal’dan daha başarılı…
Soru: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Partiye müdahalelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Keçeciler: Cumhurbaşkanlarının partilerine müdahalesi bizde sistem sorunudur. Demirel, DYP’nin işine karışmadı mı? Parti engel olmak istedi, ‘Öyle mi bölerim o zaman seni’ dedi, partiyi böldü. Cindoruk’a parti kurdurdu, Çiller’i hükümetten düşürdü. Özal zamanında da benzer şeyler olurdu ama bugünkü gibi rejime sirayet etmezdi. Özal büyük bir sorumlulukla krizin rejim krizine dönmesini önledi.
Soru: Rahmetli Turgut Özal’a Cumhurbaşkanı olunca örtülü ödenek tahsis edildi mi?
Keçeciler: Hayır, Özal’dan böyle bir talep gelmedi. Önceki Cumhurbaşkanlarının da örtülü ödenekleri yoktu. Tayyip Bey örtülü ödenek için özel kanun çıkarttırdı ama bu düzenlemenin hiçbir hukuki geçerliliği yok, çünkü parlamenter sisteme aykırı. Kanunla ilgili bir Anayasa Mahkemesi denetimi yapılabilir mi? Evet, olabilir. Yarın başka bir hükümet, isterse ödenek miktarı 1 TL’dir, der, Erdoğan’ın elini kolunu bağlar. Türkiye hâlâ parlamenter sistemdir ve AK Parti dışında bir hükümet oluşursa Erdoğan’ın tavrı da değişir. Tayyip Bey o zaman cumhurbaşkanlığına devam eder etmez, bilemem.
Soru: CHP ile koalisyon yapacak AK Parti’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu karşı karşıya gelir mi?
Keçeciler: Bugünkü anayasal sistem cumhurbaşkanı ile başbakanı karşı karşıya getiren bir sistemdir. Erdoğan Davutoğlu yerine oğlu Bilal Erdoğan’ı da getirse bu kriz yaşanır. Cumhurbaşkanının siyasi hayatını incelerseniz, hep aynı çizgiyi izliyor. Çatışmayı seviyor. Elinde değil, huyu bu. Tayyip Bey’i yeni tanımıyoruz. Cumhurbaşkanı olunca başbakanlığından tanıdığımız Tayyip Bey değişir mi? Aynı tavrı devam ettiriyor. Bir Cumhurbaşkanında olmayacak şekilde davranıyor, alışık olmadığımız şekilde açıklamalar yapıyor. Ama bunlara şaşırmamak lazım, Tayyip Bey’in değişmesini beklemek hayal görmektir. Huylu huyundan vazgeçmez derler.
Soru: AK Parti-CHP koalisyonu kurulursa Erdoğan AK Parti’nin tek başına iktidar olduğu dönemdeki gibi davranabilir mi?
Keçeciler: Halkın seçmesi şüphesiz ki bir prestij bir güç kazandırır ama Anayasal ve yasal yetkilerini değiştirmez. Anayasayı değiştirmeden yetkilerim arttı demek olmaz. Anayasayı değiştirecek denge sistemlerini kuracak, cumhurbaşkanını sorumlu hale getirecek, yetkileri artıracaksınız. Yetkili olacaksan sorumlu da olacaksın. Yetkiliyim ama sorumluluğum yok, olmaz. Bu yanlıştır. Beni halk seçti, ben başkanım, ABD başkanı ya da Fransa cumhurbaşkanı kadar yetkiliyim demekle olmaz. İstediği kadar halk seçsin, yetkiler aynı. Bugünkü Anayasa ve yasalarla tanımlanan görevlerini aşar, “beni halk seçti “ diyerek hükümete müdahale eder ise CHP buna karşı çıkar ve koalisyon yürümez. Bu koalisyon hükümetini onaylayan Cumhurbaşkanı bu hükümeti sonlandıran kişi olur. AK Parti bundan büyük oy kaybeder.