Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Merkez bankalarının yaptığı iletişimin açık olması gerektiğini belirterek, “Son G20 toplantısında, Fed Başkanı Janet Yellen’a da söyledim, ‘Çok fazla sürpriz yapmayın’ dedim. Son dönemde düzeldiler” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde CNBC-e’nin sorularını yanıtladı. Babacan, merkez bankalarının yaptığı iletişimin açık olması gerektiğini, bunu ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’a da söylediğini ifade etti.
Şu anda öngörülebilirliğin son derece azaldığı bir dönemden geçtiklerini belirten Babacan, “Merkez Bankası’nın ne gün ne yapacağını o günkü şartlar belirler. Para politikasında araç bağımsızlığı var. Merkez Bankası’nın yaptığı iletişim açık olması çok çok önemli. Bu sadece bizim için değil ABD Merkez Bankası (Fed) için de böyle. Ben son G20 toplantısında, ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen’a da bunu söyledim, ‘Çok fazla sürpriz yapmayın’ dedim. Son dönemde düzeldiler. Yaptıklarının ne anlama geldiğini defalarca anlatıyorlar. Demokrasilerin temelinde bu var. Önemli olan her görüşü dikkate almaları. Karar zamanı geldiğinde bizim için önemli olan yedi kişilik ekonomi kurulunun toplanıp, en doğru kararı vermesidir” açıklamasında bulundu.
Kurla ilgili olarak sadece Merkez Bankası’nın dikkate alınması gerektiğini söyleyen Babacan, kura ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:
“Kur konusunda açıklamanın Merkez Bankası’ndan yapılması gerekiyor. Merkez Bankası’nın da, hükümetin de resmi kur hedefi yok. Bizim enflasyon hedefimiz var. Bu yıl ulaşılabilir değil ama yüzde 5 enflasyona petrol fiyatları böyle devam ederse gelecek yıl ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Kurun hala enflasyona yüzde 15 gibi geçişkenliği var. Kur yüzde 10 değer kazandığında, enflasyon 1,5 puan artıyor. Enflasyon hedefini tutturabilmek açısından Merkez Bankası kurla ilgili yorumları olabilir. Sadece Merkez Bankası kurla ilgili konuşabilir. Başka kimsenin kurla ilgili konuşma yetkisi yok. Sadece Merkez Bankası’nın kurla ilgili söylediklerine bakın. Merkez Bankası’ndan başka kimseyi kurla ilgili dikkate almamak lazım. Kur konusunda başka kimseyi dikkate almamak lazım çünkü yanıltır. Merkez Bankası gibi kuvvetli bir analiz yeteneği başka hiçbir kurumda yok. Çoğu kurumda böyle bir altyapı yok. Başka yerlerden gelen yorumlar oluyor. Olabilir ama bunlar şahsi görüşlerdir. Saygı duyarız. Kurun burada ne kadar kalacağı önemli, sepet buralarda kalırsa, Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerini gözden geçirmesi gerekir. Kurda geri dönüş olursa, TCMB’nin son enflasyon raporundaki tahminleri geçerli olabilir.”
Başbakan Yardımcısı Babacan, sermaye akışına yönelik de açıklamalarda bulundu. Risk primlerini makul seviyelerde tutarlarsa, dış finansmanda sıkıntı yaşanmayacağını belirten Babacan, “Belirsizlik artarsa, sermaye ürkebilir” dedi.
Babacan, cari açığa yönelik bir soru üzerine de, “Petrol burada kalırsa, cari açığın GSYH’ye oranı bu yıl yüzde 4’te kalır” dedi. Başbakan Yardımcısı, Euro’daki değer kaybının ihracat gelirinde düşüş getirdiğini de belirtti.

FACEBOOK YORUMLARI