Mehdi Zana ile yaptığımız söyleşinin 2. Bölümünde çok çarpıcı bir iddia ortaya çıktı. Zana, “’Dolmabahçe görüşmelerinde verilen vaatler de aslında Kürdistan tanınmıştır” diye konuştu.

Soru: Bir yandan da Demokrasi ve insan hakları diye bas bas bağırıyor, diğer yandan teröre ve savaşlara silah satıyor sizin silah üreten ülkeler dediğiniz güçler.
Mehdi Zana: İnsan Hakları, demokrasi hepsi palavradır. Demokrasi yoktur, para demokrasisi var, insan hakları yoktur para hakları vardır. Dün Türkiye’nin İsrail ve Suudi Arabistan ile arası kötü iken bugün düzelmesinin de arkasında para vardır.

IMG_3929Soru: Bu durumda terörün, savaşın bitmesi mümkün değil.
Mehdi Zana: Türkiye’de ve dünyada bu savaşlar, bu acılar ancak ve ancak halklarının uyanması ve bu silah üreticisi devletlere tavır koyması halinde sona erer.
Soru: Kürdistan’ı bırakın Türkiye’de sınırına komşu bile kurdurtmayacağını açıkladı Cumhurbaşkanı Erdoğan.
Mehdi Zana: Dünyada bir Kürdistan varlığı tanınıyor sadece Türkiye’de tanınmıyor. Dünya tarihinde Kürdistan’ın iyi araştırılması gerekir. Bu tespit edildiği zaman, Kürdistan’da çözülmüş olacaktır.
Soru: Dolmabahçe mutabakatı 2015 yılının başında AK Partili Bakanlar ve HDP’li Milletvekilleri arasında sağlandı. Ancak sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan bu mutabakatı reddetti. Neydi burada sağlanan mutabakatın içeriği?
Mehdi Zana: Dolmabahçe mutabakatının aslı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürtlerin oyunu çalmak için düzenlenmiş olduğu bir oyundu.
Soru: Nasıl ve hangi vaatlerle çalacaktı Kürt oylarını?
Mehdi Zana: Dolmabahçe görüşmelerinde verilen vaatler de aslında Kürdistan tanınmıştır.  Erdoğan’ın oyunundan sonra çark edilse de bugün PKK’nın yaptığı onu dayatmaktır. Türkiye sonunda Kürdistan’ı verecektir. Şu an yapılan sadece ayak sürümektir, paniktir. Türkiye’nin içinde an azından 35 milyon Kürt yaşıyor.
Soru: Bu kadar iddialı nasıl konuşuyorsunuz?
Mehdi Zana: 76 yaşına geldim. Barışı ve Kürdistan’ı göreceğim. Kürt siyasetçilerinin hepsi ile ilişkilerim var. Çağırsalar, Kürdistan için çöp bile toplarım. Herkes benim bu konudaki siyasi görüşümü biliyor. Ben eskiden beri bu davada bir lider olmadığımı bu davanın askeri olduğumu ifade etmişimdir. Ancak işin içerisinde başka güçler vardır. Bazı şeyler söylenmiyor.”
Soru: Siz kaç yıl hapis yattınız?
Mehdi Zana: Türkiye’de Kürt davasından 16 yıl hapis yattım. Bazen kendi aramızda takılıyoruz. ” İyi ki, Türk devleti bize hapse attı, işkence yaptı ve aklımızı başımıza getirdi.  Bu nedenle Kürt davası en azından 20 yıl öne geçti” diyoruz. Bunun  içinde Kenan Evren’e teşekkür ediyorum. İleri de altından heykelini Diyarbakır’a dikeceğiz.