ADANA Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Murat Şen, Kurban Bayramı’nda ortalama 600 liraya küçükbaş, 5- 6 bin liraya da büyükbaş kurbanlık hayvan bulunabileceğini, geçen yıla göre ciddi bir fiyat artışının söz konusu olmadığını söyledi. Murat Şen, sınırdan kaçak giren kurbanlıklarda hastalık riski bulunduğunu belirterek vatandaşları uyardı. 
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık fiyatlarıyla ilgili değerlendirme yapan Birlik Başkanı Murat Şen, illerdeki kurbanlık fiyatlarının belirlendiği komisyonların henüz toplanmadığını hatırlattı. Mevcut piyasa koşullarına göre değerlendirmelerde bulunan Murat Şen, “Koyun ve keçi gibi küçükbaş kurbanlıkların canlı kilogram fiyatı ortalama 13-14 lira, sığır gibi büyükbaş kurbanlıkların kilogram fiyatı da 12- 13 lira olacak. Ortalama 600- 900 liraya küçükbaş, 5- 10 bin liraya da büyükbaş kurbanlık bulunacaktır” dedi.
‘KAÇAK KURBANLIKLARDA
HASTALIK RİSKİ VAR’
Kurbanlık hayvan fiyatlarının neredeyse geçen yılki seviyelerde olduğunu aktaran Murat Şen, şunları kaydetti:
“Kurbanlık fiyatlarında çok ciddi bir artış yok. Bu kurbanlık fiyatları, üreticiyi de tüketiciyi de üzmeyecektir. Türkiye’de kurbanlık hayvan sıkıntısı yok. Kurbanlık alacak kişiler,  hayvanların sağlıklı olmasına dikkat etmeli. Tanıdıkları ve bildikleri yetiştiricilerden kurbanlık alınmalı. Her yıl bir kaçak kurbanlık sorunu yaşanıyor. Kaçak kurbanlıklara karşı çalışma yapıyoruz. Kaçak getirilen hayvanların yüzde 90’ı hastalık taşıyor. Ülkemizdeki hayvanlara da bu hastalıklar bulaşıp zarar verebiliyor. Tüketicilerin de kaçak kurbanlıklara karşı dikkatli olup, tanıdıkları ve önceden bildikleri üreticilerden alışveriş yapması gerek. Özellikle Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce küpe takılmayan hayvanların alınmaması lazım.”