Özellikle et tüketiminin artığı Kurban Bayramı’nı sağlıklı bir şekilde geçirmek için beslenmeye dikkat edilmeli.

Diyetisyen Emre Uzun et ve sıvı tüketimi için uyarılarda bulundu.

Diyetisyen Emre Uzun, öncelikle bayram tatillerinde daha özenli hazırlanan kahvaltı sofralarında hamur işleri, yağlı kızartmalar, sucuk ve salam içeren omletlerden uzak durulması gerektiğini belirtti. Bunun yerine daha hafif bol peynir, söğüş yeşillik, haşlanmış yumurta içeren bir kahvaltı ile Kurban Bayramı sabahına başlamak gerektiğini söyledi.

KURBAN ETİ TÜKETİLİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Kurban etinin kesimden hemen sonra tüketilmemesinin altını çizen Uzun, “Etin en az 24 saat bekletilmesi gerekiyor. Hem etin yumuşaması ve lezzetinin yerinde olması için hem de içinde bulunduruyorsa mikroorganizmaların etkisiz hale gelmesi için önemlidir. Ayrıca en önemlisi dinlendirilmemiş etin sindirimi daha zor olmaktadır. Et, en önemli protein kaynağıdır, fakat aynı zamanda yağ ve kolesterol de içerir. Bu sebeple pişirirken kendi yağında pişirmek gerekmektedir. Ete ekstra yağ eklenmemelidir. Sakatatlar ise çok yağlı olduğundan tüketimine dikkat etmek gerekmektedir. Kavurma yapılırken et çok uzun süre sıcağa maruz kalmasından ötürü kanserojen öğeler oluşabilmektedir. Bu yüzden ızgara, tencerede sebzelerle beraber pişirme, haşlama ya da mangal tercih edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Diyetisyen Uzun çok fazla et tüketiminin de sağlıkla ilgili sorunları beraberinde getirebileceğini, etin yanında salata, ayran, yoğurt, cacık gibi gıdaların tüketilmesi gerektiğini belirtti.

“SIVI ALIMLARI DA KONTROL EDİLMELİ”

Uzun, sıvı alımı için ise şunları söyledi:

“Günde 8-10 bardak su tüketilmesi çok önemlidir. Yapılan bayram ziyaretlerinde içilen kahve ve çaya da dikkat edilmelidir, sanıldığının aksine çay ve kahvenin su ihtiyacını gidermediği unutulmamalıdır. Yemeklerden 1 saat kadar sonra maden suyu tüketimi sindirim açısından rahatlama sağlayacaktır. Her zaman geçerli olduğu gibi bayram döneminde de 1 saat açık havada yürüyüş yaparak bu dönemde alınan fazla kaloriler dengelenmeye çalışılabilir. Özellikle kilo problemi, kalp damar rahatsızlıkları, diyabet, hipertansiyon, mide rahatsızlıkları gibi problemleri olan kişilerin et ve tatlı tüketimine dikkat etmeleri gereklidir.”