Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte bıçak satışları ve bileyleme işlemleri arttı. Uzmanlar ise vatandaşları merdiven altı bıçak satışı yapanlara ve bıçak bileyleme işi yapanlara karşı uyarıyor.

Kurban Bayramı’na yaklaştığımız şu günlerde dönemsel olarak revaçta olan birçok ürün tezgâhlarda yerini aldı. Kurban kesim işlemi ve et parçalama gibi işlemler için olmazsa olmaz gereçlerin başında ise bıçak geliyor. Bıçağı olmayanlar bıçak alıyor, olanlar ise bıçaklarını bileyleterek Kurban Bayramı’na hazırlanıyor.

Salih Canlı 35 yıldır Sobacılar Çarşısı’nda bıçak satışı ve bileyleme işlemini yapıyor. Canlı 35 yılın tecrübesiyle her türlü bıçağın dilinden anlıyor. Bize de Kurban Bayramı öncesi iyi bıçağın nasıl olduğunu ve bileyleme işleminin inceliklerini anlattı.
Salih Canlı, “Bıçak bileme işi normalde sezonluk bir iştir, bıçağı her zaman bileylemek gerekmez. Kurban Bayramı’na yakın yoğun bir biçimde bıçak bileme işi çıkar. Bu işi herkes yapıyor ama normalde herkesin yapmaması gereken bir iş”

“Şu an bu sobacılar çarşının içinde bile aşırı şekilde bu işi yapan insanlara rastlayabiliriz ama özenerek bileyen çok az insan var. Bileyleme işini gerçek bıçak bileylemecilerine yaptırmak lazım. Sokakta merdiven altı diye tabir edeceğimiz şekilde bu işi yapanlara ucuz diye yaptırmamak lazım. Hem sağlıksız hem de düzgün bileyleme işlemi yapılmayan bıçaklar tehlikeli olabilir.”
Vatandaşların kör bıçaklardan şikayetçi olduklarını söyleyen Canlı, “Bayramdan sonra zaten insanlar yavaş yavaş gelmeye başlar. Gelmelerinin nedeni ise merdiven altında biley yaptırdıkları bıçaklardan şikayetçi olmaları olur. O yüzden halkımızın bu konuya çok dikkat etmesi gerekiyor. İyi bir bıçağı taşa yatırdığınız zaman hemen anlayabilirsiniz, teneke olanların ise bileyleme işlemi esnasında ağzı yanar”

BIÇAK ALIRKEN

Bıçak alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Salih Canlı, “Bıçak alırken vatandaşlarımızın bilhassa bıçağın sağlamlığını kontrol etmeleri gerekiyor. Bıçağın sapının sağlamlığına bakmaları, keskinliğine bakmaları iyi bıçağı anlamalarını kolaylaştırır”
“Son dönemde piyasamızda çok fazla Çin’den gelen bıçak var. Vatandaşımız fiyatına aldanıp alıyor ama bu ucuz kalitesiz bıçakların ya sapı kırılıyor, ya da kesmiyor. Sonuç olarak ucuza halledeyim derken kullanamadan çöpe atmak zorunda kalıyorlar. Bu kötü bıçaklar bileylenmiyor da. Bileylemek istersen elinde kırılıyor”

Canlı, “Vatandaşımız TSE’li bıçak almaya özen göstersin. Her tezgah açandan bıçak almasın. Kurban Bayramı’na da az bir süre kala bıçağın önemi daha da arttı. Hem kurbanlıklar için, hem de et parçalama işlemi için bıçak olmazsa olmaz bu nedenle kesinlikle kontrol edilmeli ve sapı sağlam, keskin bıçaklar tercih edilmeli. İnsanlar bu dönemde ucuza kaçayım anlayışıyla sadece zarara girer. Gerekirse 3-5 lira fazla verip iyi bıçaklar tercih edilmeli. Bıçaktan anlayan insan ne istediğini biliyor gelip alıyor, bilmeyen insan ise fiyatlarına göre tercihlerde bulunuyor. Tabi ki bize soranlarda var. Bizde en iyi şekilde vatandaşımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz”
Bayram öncesi iş durumlarından bahseden Canlı, “İşlerimiz bayram öncesi tabi ki artıyor. Özellikle önümüzde ki hafta yetişmekte zorlanırız diye düşünüyorum.

Bayram bittikten sonra ise işlerimizde yaklaşık olarak yüzde 70 düşüş olur” Canlı son olarak, “Sizin aracılığınızla da tüm İslam aleminin Kurban Bayramı mübarek olsun demek istiyorum. Vatandaşlarımız kesme işlemlerinde düzgün bıçakları tercih etsin ve dikkatli olsun. Bıçak şakaya gelmeyecek bir alettir” dedi.