ANTALYA’da, bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası Kum Heykel Festivali kapılarını ziyaretçilere açtı.

ANTALYA, – Bu yılki teması ‘Dünyanın 7 Harikası ve Mitoloji’ olarak belirlenen 9’uncu Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali, Lara sahilinde açıldı. 9 farklı ülkeden 22 heykeltıraşın katıldığı etkinlikte 10 bin tonu aşkın nehir kumu kullanıldığı. 30 temanın yüzlerce devasa boyutta kum heykelle canlandırıldığı serginin resmi açılış töreni, 13 Haziran’da yapılacak.
Mitolojik olay ve kahramanların yanı sıra Babil’in Asma Bahçeleri, Halikarnas Mozolesi, Artemis Tapınağı’nın da aralarında bulunduğu Antik Dünya’nın 7 harikasının kumdan heykellerine yer verilen festivalde en çok ilgiyi ise Keops Piramidi ve sfenks görüyor.
Festival Direktörü Cem Karaca, 20/1 boyutunda ölçeklendirilen yaklaşık 7 metre yüksekliğindeki Keops Piramidi’nin birebir oranlarda yapıldığını söyledi. Letonyalı Karlis Ile ve Maija Puncule tarafından 10 günlük performans neticesinde yapılan Keops Piramidi için yaklaşık bin ton kum kullanıldığını belirten Festival Direktörü Cem Karaca, “Yine orjinaline sadık kalarak yapılan sfenks ile birlikte görenleri adeta antik Mısır’a zamanda bir yolculuğa çıkarıyoruz. İlgi muhteşem” dedi.
Festival sergi alanının yer değişikliği nedeniyle 1 aylık gecikmeyle ziyarete açıldığını söyleyen Cem Karaca, “Artık Antalya’nın geleneksel etkinlikleri arasına giren, kent tanıtımı ve imajına büyük katkı sağlayan Kum Heykel Festivali’nin bu yıl rekor ziyaretçi sayısına ulaşacağını tahmin ediyoruz” dedi.
Ayrıca etkinlik alanında yapılan sinevizyon gösterimlerinde ziyaretçilerin heykellerin yapım aşamalarını izleyebileceklerini belirten Karaca, Kasım ayı sonuna kadar ziyarete açık kalacak festivalin, hergün 10.00- 23.00 saatleri arasında Lara Birlik Halk Plajı’ndaki yeni yerinde ziyaret edilebileceğini kaydetti. (DHA)

FACEBOOK YORUMLARI