YOZGAT’ın Sorgun İlçesi Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürlüğü bünyesinde alternatif ürün kapsamında açılan ‘Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Kursu’ tamamlandı. Sorgun HEM binasının 15 metrekarelik odasında 3 ranzanın içinde deneme amaçlı mantar üreten kursiyerler, ilk hasatlarını yaptı.

Sorgun HEM Müdürlüğü’nde usta öğretici Erkan Aydın, 35 günlük süre içerisinde yaklaşık 210 kilo kültür mantarı elde edeceklerini söyledi. Aydın, 750 kilo kompost olarak nitelendirdikleri ana tohumları bulunduğunu belirterek şöyle dedi:

YOZGAT IN SORGUN HALK EGITIM MERKEZI MUDURLUGU BUNYESINDE ACILAN KULTUR MANTARI YETISTIRICILIGI KURSU TAMAMLANDI (FOTO: HALIT YILMAZ SORGUN / YOZGAT-DHA)
YOZGAT IN SORGUN HALK EGITIM MERKEZI MUDURLUGU BUNYESINDE ACILAN KULTUR MANTARI YETISTIRICILIGI KURSU TAMAMLANDI
(FOTO: HALIT YILMAZ SORGUN / YOZGAT-DHA)

“Buradan yüzde 30’luk, yani 210 kilo bir verim bekliyoruz. Oda küçük olduğu için kâr elde edilmez, ama yaklaşık 100 metrekarelik odaya ihtiyaç var. 100 metrekarelik bir alandan bir aile 3 bin lira kâr elde edebilir” şeklinde konuştu. Sorgun halkının bu işe çok yatkın olduğunu, kursiyerlerin ilgi duyduğunu belirten Aydın, “Kültür Mantarı bu bölgede ciddi kazanç getiren geleceğe yönelik ciddi adımların atılabileceği bir sebze türü. Şu anda burası deneme amaçlı olduğu için 750 kilo kompost diyoruz ana tohumumuz var. Buradan yüzde 30’luk bir verim, yani 210 kilo bir verim bekliyoruz.Oda küçük olduğu için kâr elde edilmez, ama yaklaşık 100 metrekarelik odaya ihtiyaç var. 100 metrekarelik bir alandan bir aile 3 bin lira kar elde edebiliyor. Pazar sıkıntısı Türkiye’de şuanda yüzde 21 civarında. Bölgede yavaş yavaş tanıdıktan sonra Pazar sıkıntısı oluşacağını düşünmüyorum.”
Kursiyerlerden Nafiye Balcık ise, kültür mantarı yetiştiriciliğinin özellikle titiz kadınların yapabileceği keyifli ve kolay bir iş olduğunu belirterek, “Hiç değilse evlerine katkıda bulunurlar. Küçük bir alanda dahi yapılabilecekleri bir iş. Bunun haricinde hiçbir zorluğu yok. Ve kârlı. Bütün bayanlara öneriyorum” dedi. Bazı kursiyerler ise kültür mantarı yetiştiriciliğinin çok kolay olduğunu, biraz dikkat ve titizlik istediğini, kendilerinin ilerde bu iş yapmak istediklerini belirtti.