İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü  “LA CENERENTOLA” (Külkedisi) operasını Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesi’nde yeniden seyirciyle buluşturuyor.

Külkedisi masalından hareketle İtalyan besteci GioacchinoRossini’nin bestelediği iki perdelik “La Cenerentola” komik operasını Yekta Kara sahneye koydu. Koreografisi de Yekta Kara’ya ait olan operada orkestrayı şef Alessandro Cedrone yönetiyor. Operanın dekor tasarımı Efter Tunç’a, kostüm tasarımı Şanda Zıpçı ve ışık tasarımı da Metin Koçtürk’e ait. Koronun başında ise Gökçen Koray olacak. Külkedisi Operası Kadıköy Süreyya Operası’nda 5-7-10 Ocak tarihlerinde sahnelenecek.

“İYİLİK DAİMA KAZANIR…”

Operanın konusu özetle şöyle:
“Don Magnifico iki kızı ve evde zorla hizmetçilik yaptırdığı üvey kızı ‘Külkedisi’ lakaplı Angelina ile yaşamaktadır. Aile fakir olduğu için, Don Magnifico kızlarını zengin adamlarla evlendirmenin hayalini kurmaktadır. O sırada Prens Ramiro da kendisine uygun bir eş aramaktadır. Kendi özel eğitmeni Alidoro’yu uygun gelin adaylarına bakması için görevlendirir. Alidoro, Don Magnifico’nun kızlarının insanlığını sınamak için dilenci kılığına girer. Don Magnifico’nun kızları Clorinda ve Tisbe, dilencinin kapıdan kovulmasını isterler; ancak ‘Külkedisi’ Angelina dilenciye ekmek ve kahve ikram eder. Daha sonra Prens Ramiro, uşağının kılığına girerek Don Magnifico’nun evine gelir. Böylelikle fazla ilgi çekmeden evin kızlarını gözlemleyebilecektir. Burada Külkedisine aşık olur. Külkedisi de onu sevmiştir. Çok geçmeden Prens’in uşağı Dandini, Prens kılığında eve gelir. Külkedisinin üvey kız kardeşleri sahte prensin ilgisini çekmek için her şeyi yaparlar. Sahte prens onları Kraliyet Sarayı’nda yapılacak baloya davet eder. Don Magnifico, kızlarının saraydaki baloya gitmesine izin verir ama tüm yalvarışlarına rağmen Külkedisinin gitmesine izin vermez.  İki sevgilinin birbirini bulmalarıiçin birçok engeli aşmaları gerekecektir.”