Belediyesi’nin organizasyonu ile Türkiye’de ilk kez sinematik müzikal konseptiyle dikkatleri çeken ‘ Kızı’ Bucalı sanatseverlerle buluştu. Anadolu insanının aydınlık yanını temsil eden, Sufizm’e dayanarak kadının içe bakış hikayesini anlatan gösteri Bucalıların beğenisini kazandı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen gösteride kadın meddah Mutlu Polat, sufizmin incelikli felsefesine dayanan gösterisi ile izleyenleri adeta büyüledi. Yaşanan hayatın karmaşasını ve modern çağın karanlık yanını seyirciye yansıtarak içsel yolculuğunu anlattığı gösteri için Mutlu Polat’a, nefesli sazlar sanatçıları eşlik etti.

BİR AYDINLANMA HİKAYESİ

Kül Kızı varoluştan bu yana süre gelen bir içe bakış ve aydınlanmanın hikayesidir. Anadolu insanının hümanist ve aydınlık yanını temsil eden sufizmin incelikli felsefesi ve kadına ait saklı dil, Kül Kızı’nın anlatımı boyunca uyum içinde akıp gitmektedir. Kül Kızı seyirciye içsel bir yolculuğu anlatırken yaşanan hayatın karmaşası da gösterinin içinde yer alan vizör aracılığı ile gözler önüne serilir. Kurgulanmış, sınırları çizilmiş bir dünyada, kısır döngü olarak insanların karşısına çıkan sorunlar ve modern çağın karanlık yanı seyircinin yüzüne vurulmaktadır.

Modernize edilmiş geleneksel Türk tiyatrosu izlerini taşıyan performansta sahnede bir kadın meddah vardır. Hikâyeler sinematik bir anlatım ile vurgulanırken, dramatik müzik üzerine üflemeli çalgılarla yapılan doğaçlamanın sürükleyiciliği, seyirci ile güçlü bir bağ kurabilmeyi amaçlamaktadır.