Yeni küçük işletme kuruluşlarında büyük düşüş yaşanırken, kapanışlar aynı hızda devam ediyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) verilerine göre, yılın ilk iki ayında gerçek kişi ticari işletme kuruluşları yarıdan fazla düşerken, kapananların sayısı geçen yılın aynı dönemindeki sayıya yaklaştı

İstanbul, – TOBB verilerine göre, ilk iki aylık dönemde kurulan gerçek kişi ticari işletmelerin sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 61.93 düşüşle 10 bin 94 adete geriledi.

Aynı dönemde kapanan gerçek kişi ticari işletmelerin sayısı, geçen yılın aynı dönemindeki 5 bin 196 adetten, neredeyse hiç değişmeyerek 5 bin 150 olarak belirlendi.
Bu dönemde toplam kurulan şirket sayısı, 2014 yılının aynı dönemine göre yüzde 12.62 artışla 11 bin 800 adete yükselirken, toplam kapanan şirket sayısı da yüzde 6.06 düşüşle 3 bin 441 adete geriledi.
Türkiye’de yılın ilk iki ayında kurulan yabancı şirketlerin üçte biri, iki milyon dolayında oldukları tahmin edilen Suriyeliler tarafından kuruldu.
TOB verilerine göre, yılın ilk iki ayında Türkiye genelinde toplam 734 yabancı şirket kuruldu. Bu şirketlerin yüzde 33’üne karşılık gelen 239 tanesini Suriye sermayeli şirketler oluşturdu. Suriye sermayeli şirketleri 51 adet ile Iraklılar, 47 adet ile Almanya sermayeliler ve 31 adet de yine bir diğer Ortadoğu ülkesi İran sermayeliler izledi. Bu dönemde kurulan yabancı ortaklı şirketlerin toplam 242 milyon lira olan sermayelerinin, yüzde 88’ine karşılık gelen 213 milyon lirası “yabancı” sermaye olarak koyuldu. (DHA)

FACEBOOK YORUMLARI