Kastamonu’nun ev sahipliği yaptığı Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros’ta Türkiye temsilcileri fırtına gibi esti. Takımlarımız üç şampiyonluk, bir de ikincilik kazandı.
53. kez düzenlenen Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros Kupası’nda yarışmalar Kastamonu’nun ev sahipliğinde tamamlandı. Müsabakalarda Türk takımları büyük kadınlar, genç erkekler ve genç kadınlarda şampiyonlukları alırken, büyük erkeklerde Avrupa ikinciliğini elde etti.
Büyük kadınlarda favori Üsküdar Belediyespor, geçen yıl İspanya’da elde ettiği unvanı korurken, toplamda beşinci kez Avrupa’nın zirvesine çıktı. Kadınlar yarışında birinciliği Üsküdar forması giyen Kenyalı Irene Cheptai 21:13’lük zamanıyla alırken, Özlem Kaya ikinci, Demet Dinç dördüncü, Alemitu Bekele de altıncı sırada finiş gördü. Dört atletinin toplamı 13 puana ulaşan Üsküdar, 29 puan yapan İspanya temsilcisi Bilbao Atletismo’nun önünde Avrupa şampiyonluğuna ulaştı. Erkeklerde yarışın birinciliğini milli maratoncu Bekir Karayel kazandı, ancak takımı İstanbul Büyükşehir Belediye takım klasmanında ikinci sırada kaldı. Karayel’in 32:33 ile bitirdiği 10 kilometrelik parkurda Fransızlar 2, 3, 5 ve 7. sıraları elde edince Ales Cevennes Athletisme 17 puanla Avrupa’nın zirvesine çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyespor ise bu dalda bir kez daha Avrupa ikinciliğiyle yetindi.Türkiye böylece ev sahipliği yaptığı organizasyonda büyük bir başarı yakalayarak dört kategorinin üçünde şampiyonluk elde ettiği gibi, toplamda da altı takımla kürsü gördü.
Yarışmaları Kastamonu Valisi Şeyhmus Günaydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Emniyet Müdürü Mustafa Yoldan, Kastamonu Bölge Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal ile birlikte Ankara’dan gelen Spor Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya da izledi