Hollanda ve Almanya ile yaşanan sorunlar, içeride ve dışarıda şu sonuçları doğuracak:

1)Referanduma kadar gündemi, Anayasa’da yapılacak değişiklikler değil, dış politikada ortaya çıkan büyük kriz belirleyecek.
2)Türkiye’de milliyetçi dalga yükselecek. Bu durum referandumda evet oylarına olumlu biçimde yansıyacak.
3)Kararsız olan veya hayır oyu verme eğilimindeki MHP’li seçmenin bir bölümü Hollanda ve Almanya’nın uluslararası hukuka da, diplomasiye de, nezakete de sığmayan tutumu nedeniyle evete yönelecek.
4)Ak Parti’nin, “İktidarımız dönemindeki gelişmeler, Türkiye’nin büyümesi, Ortadoğu’da söz sahibi güçlü bir ülke olması, Avrupa’yı rahatsız ediyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın etkili liderliği karşısında eziliyorlar. Tepkilerin nedeni bu” şeklindeki değerlendirmeleri toplumda karşılık bulacak.
5)Referandumda evet çıkması Ak Parti ile MHP’nin işbirliğini güçlendirecek. Erdoğan başkanlığında kurulacak hükümette Devlet Bahçeli başkan yardımcısı olarak yer alırken, 3-4 MHP’li parlamenter de çeşitli bakanlıklara atanacak.
6)Bakanlarımıza yönelik çirkin davranışlar, Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ile Avrupa Konseyi’ne şikayet edilecek. Ne var ki söz konusu örgütlerin yapıları nedeniyle olumlu bir sonuç alınması mümkün olmayacak.
7)Avrupa Birliği ile ilişkilerimiz belki bir daha onarılmayacak biçimde yara alacak, kopma noktasına gelecek. Avrupa Birliği Bakanlığı kaldırılacak.
8)NATO’daki müttefiklerimiz Hollanda ve Almanya’nın düşmanca davranışları nedeniyle bu örgüt de ağır darbe yiyecek, varlığı tartışılmaya başlanacak.
9)Türkiye, NATO dışındaki ülkeler ve özellikle İslam ülkeleriyle yeni ittifak arayışlarına yönelecek.
10)İncirlik Üssü’ndeki Alman askeri varlığı konusu Meclis, Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu’nda değerlendirilecek ve muhtemelen sınırlayıcı bazı düzenlemeler yapılacak.
11)Terör nedeniyle darbe alan turizm, Hollanda ve Almanya’dan gelecek turistlerin biraz daha azalmasıyla iyice zorlanacak.
12)Hollanda ve Almanya’yla ticari ilişkilerimiz eski düzeyini koruyamayacak, ithalat ve ihracatta milyarlarca dolarlık azalmalar olacak.