Rusya, İran’ı “bir numaralı terörist devlet” olarak ilan eden ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’la aynı görüşte olmadıklarını bildirdi.

Buna karşın Rusya, “Bu durum, Rusya ve ABD arasında iletişim ve karşılıklı çıkarlara dayanan ilişkiler geliştirmeye engel olamaz ve olmamalı” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, İran’ı terörist devlet olarak görmediklerini ve bu ülkeyle ilişkileri geliştirme niyetinde olduklarını belirtirken “Bildiğiniz gibi Rusya ile İran arasında ortaklık ilişkileri var. İran’la her konuda işbirliği yapıyoruz. Ekonomik ilişkilerimizi önemsiyoruz ve geliştirmeyi umuyoruz” dedi.

İran’a yönelik yaklaşımlardaki farklılığın, Rusya ile ABD arasındaki normalleşme sürecini engelleyip engellemeyeceği sorusunu yanıtlayan Peskov, “Moskova ve Washington’ın uluslararası ve bölgesel politikadaki birçok konuda taban tabana zıt pozisyonlara sahip olduğu sır değil. Bu durum, Rusya ve ABD arasında iletişim ve karşılıklı çıkarlara dayanan ilişkiler geliştirmeye engel olamaz ve olmamalı” karşılığını verdi.

Kremlin’in İran ile görüşlerini yansıtan Sputniknews, haberinde ABD merkezli Fox News televizyonu sunucusu Bill O’Reilly’e konuşan ABD Başkanı Trump, İran’ı “bir numaralı terörist devlet” olarak nitelediğini ve önceki ABD yönetiminin Tahran’la imzaladığı nükleer anlaşmayı “Hayatımda imzalandığını gördüğüm en kötü anlaşma” sözleriyle eleştirdiğini anımsattı.