Kremlin Sözcüsü Peskov, Su-24 uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesi sırasında Rusya ile Türkiye arasında halihazırda var olan askeri iletişim kanallarının dahi işlemediğini açıkladı. Peskov, “Türkiye’nin IŞİD’den petrol aldığı” bilgisinin de Türkiye’yi suçlamak için kullanılmayacağını vurguladı.

Sputnik’e göre, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Türkiye’nin IŞİD’le petrol ticareti yaptığı bilgisinin” Türk hükümetini suçlamak için değil, terörle mücadele için kullanılacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya’nın bu iddialarını kanıtlaması halinde istifaya hazır olduğunu açıklamasını da değerlendiren Peskov, şöyle konuştu:
“Bu yeni bir açıklama değil. Mevcut durumda önemli olan bilgi sahibi olmak ve bu bilgiyi herhangi bir şeyi kanıtlamak için değil terörizmle mücadele için kullanmaktır. Bu bilgi, terörizmle mücadele için kullanılacaktır.”
Öte yandan Peskov, “Rusya ile Türkiye arasında askeri kanallar bulunuyordu ve Su-24 uçağının düşürülmesine e benzer trajedileri engellemek için oluşturulmuştu. Bu kanallar çalışmadı ve bu Rusya’nın hatası değildi. Şu anki koşullar, hiç kimsenin o esnada mevcut olan kanalları kullanmak bile istemediğini gösteriyor” dedi.
Peskov, “Türkiye’nin terörle mücadele eden ve Suriye ordusuna taarruzlarında destek olan Rus uçağını düşürmesi, dün Paris’te yapılan ikili temasların da gösterdiği gibi ortak bir endişe yaratmaktadır. Bu tür olaylar, karşılıklı bilgi paylaşımının ve işbirliği mekanizmalarının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir” ifadelerini kullandı.
Diğer taraftan Peskov, Su-24 uçağının düşürülmesi sonrası Rusya ile Türkiye Savunma Bakanlıkları arasında sonlandırılan askeri iletişim kanallarının ne zaman canlandırılacağı sorusuna “Bunun hakkında konuşmaya henüz hazır değilim” yanıtını verdi. Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, bugün yaptığı açıklamada düşürülen “Rusya’ya tekrar çağrımız, benzer olaylar yaşanmaması için askeri iletişim kanallarını açalım. Daha büyük çaplı krizlerin önüne geçelim” demişti.
Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün Paris’teki Dünya İklim Kongresi çerçevesinde dünya liderleriyle yaptığı ikili görüşmelerin sonuçlarını da değerlendiren Peskov, IŞİD’e karşı ortak koalisyon kurulması ihtimaline henüz yaklaşılmadığını söyledi: “Dünkü gelişmelerin bizi IŞİD’e karşı ortak koalisyon kurulmasına yaklaştırdığını söylemek için erken olur. Bilgi paylaşımının zorunlu olduğu anlayışı artıyor. Ama ortaklarımız açısından gerçek bir operasyonel işbirliği kurulması için gereken koşullar henüz olgunlaşmış değil.”