Fransa’da 100 kişinin üzerindeki insanın vahşice öldürülmesi insanlarda büyük infial yarattı. Bu saldırının İslam’ı terör örgütlü olması da Müslüman olan bir Türklerde daha da duyarlılık yarattı diye düşünüyorum.

 

İnternetteki sosyal paylaşım sitesi Facebook kullanan insanlar sayfalarındaki profillerinde Fransız bayrağına boyanmış resimlerini ya da Fransa’nın sembollerini koyarak bu acıyı paylaştılar. Bazı insanlar dünyayı saran bu acıyı paylaşma duyarlılığına kayıtsız kalmadı.
Türkler arasında da buna uyanlar ve bu acıyı paylaşanları oldu. Bunlar arasında bende oldum. Daha sonra bazı eli kalem tutanlar, bu insanlık duyarlılığını eleştirdiler. Bazıları hakaret eden sözlerle bu güzel insanlık duyarlığını uymayacak, çirkinlikle karşılık verdiler.
BİZ BU DAVRANIŞLA
İNSANLIĞIMIZI KAZANDIK
Bu yaşanan vahşet hangi ülkede, hangi başkentte olursa olsun, duyarlılık aynıdır. Hepimizim yaradılıştan bir kalbi, bir vicdanı var. Biz ilk önce insanız, sonra milli kimliğimiz gelir. O nedenle bu sütunlardan bu bakışı kınıyorum. Bu vahşetin Katolik bir ülkede yaşanması ve bu saldırıyı yapan örgütün İslam’ı kullanan bir örgüt olması biz Müslümanlara ayrı bir sorumluluk ve duyarlılık yüklüyor. Sorabilirsiniz, Ankara’daki bombalı saldırı da da 100 kişinin üzerinde insan yaşamını kaybetti. Dünya aynı duyarlılığı gösterdi mi? diye.
Evet göstermediler. Bu onların ayıbı, onların insanlık anlayışı. Bizim duyarlı bir insan olmamız, bizden bir şey kaybettirmez. Aksine kazandırır. İşte dünyaya bir kez daha çifte standardı yüzlerine vurma şansı elde ederiz.
Tabii ki, biz bunun için bu profillerimizi değiştirmedik. Biz önce insan olduğumuz için, ayrıca Müslüman bir insan olduğumuz için bu acıyı paylaştık.
İNTİKAM MI ALALIM; ELİMİZİ
OVUŞTURALIM
Gazeteci bir dostum da 100 yıl önce Fransızların Anadolu’da dedelerimize, ninelerimize yaptıklarını anlatarak bir fatura çıkarıyor ve bizleri eleştiriyor. O yapılanların, intikamını almak hele hele böyle insanlık ayını ile hiç yakışmaz. Biz asil bir milletin torunlarıyız. Her koyun kendi, bacağından asılır. Bırak o insanlar kendi ayıpları altında ezilsin. Biz insanlığımızla gurur duyalım.
SUUDİ ARABİSTAN KRAL’İ
İÇİN YAS İLAN ETTİK YA PARİS’TE ÖLENLER İÇİN
Sudi Arabistan Kral’ı Abdullah öldüğünde Türkiye’de 1 günlük yas ilan edildi. Fransa’da 100’ün üzerinde insan vahşice öldürüldü.
Türkiye aynı duyarlılığı gösterseydi, Bir şey kaybeder miydi? Her gün teröre kurban veren ve daha benzeri bir saldırı da yaklaşık aynı sayıda insanını kaybeden aynı acıyı paylaşan bir ülke olarak buna ortak olsaydı.
Dünya kamuoyuna bir mesaj vermez miydik? Tabii yine aynı çevreler çıkıp, Anadolu’da atalarımızı katledenler için nedir bu yas diyeceklerdir diye mi? Kayıtsız kaldık.
İşte bir ulus olarak öyle kafana göre yas yapmanın da bir kıstasları olması lazım.
DÜNYA SINIFTA KALDI
Sezar’ın hakkını, Sezar’a da verelim. Paris ile Ankara tren Gar’ında benzer saldırı ve yaklaşık aynı sayıda insanın yaşamını kaybetti. Ayrıca aynı kaynaklı terör saldırısında maalesef dünya kamuoyunu oluşturan medya bir kez daha sınıfta kaldı. Bu saldırı Paris’te olunca dünya boyutunda yankı uyandırırken, Ankara boyutunda sadece haber bültenlerinde ilk haber olarak yer aldı.
Öyle gün boyu canlı yayınlar, ya da oturumlar ile bu saldırı masaya yatırılıp benzer şekilde kınanmadı. O nedenle dünya basını bir kez daha çifte standart uygulayarak kötü bir sınav verdi. O edenle Sezar’ın hakkını Sezar’a verirsek, bu ayrımcılık nedeniyle dünya medyalarını buradan kınıyorum. Böyle bir değer yargısı en büyük insanlık ayıbıdır. Bunu da bir kez daha gösterdiler.
Umarım, bir gün insanlık için dünya aynı duyarlılığa gelir.