KPSS’ye giren adaylar için tercihler dünden itibaren başladı. Adaylar tercihlerini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr  internet adresinden TC Kimlik Numarası ve şifre kullanarak 1 Temmuz 2015 tarihine kadar yapabilecek.
ÖSYM Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme yapmak amacıyla adaylardan tercih alınmaya başlandı. Bu amaçla hazırlanan Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS-2015/1 Tercih Kılavuzunda, ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyleri ayrı olmak üzere tercih yapılabilecek kadro ve pozisyonlar yer alıyor. Kılavuz, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlandı.
Adayların kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için, 5-6 Temmuz 2014 ve 27-28 Eylül 2014 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2014-KPSS Lisans ve 2014-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekiyor.
Adaylar tercihlerini 22 Haziran-1 Temmuz 2015 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr  internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak yapabilecek. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak.
Tercih süresi uzatılmayacak. Açıklamada, KPSS-2015/1 Tercih Kılavuzuna göre yapılacak yerleştirmeye başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri uyarısında bulunuldu. Adaylar tercihlerini yaptıktan sonra 15,00 TL olan yerleştirme ücretini  yatıracak.