Eskiden biz bize yaşayan bir Türkiye vardı. Şimdi ise nerdeyse tüm dünyanın yaşadığı bir Türkiye karşımızda. Önümüzdeki yıllarda da bu karışım sürekli artacak. İsveç’te yaşayan çok sayıda Ortadoğulu var. Müslüman asıllı bu kişiler, kendi ülkelerindeki siyasi kargaşa nedeniyle Türkiye’yi yaşanılacak yer olarak görüyorlar.

Türkiye’nin Müslüman oluşu, İstanbul’un güzel bir dünya şehri olması bu cazibenin merkezini oluşturuyor. Benimle birlikte çalışan Mısırlı El Abdu Ehiap’ın geçen gün Türkiye’ye yönelik yaklaşımı ilgimi çekti.
Yaklaşık 20 yıldır İsveç’te yaşayan Mısır’lı El Abdu Ehiap, tam bir Türkiye hayranı. Mısır’a yönelik beklentileri artık bitmiş. Mısır’daki hayat pahalılığı başta olmak üzere geleceğe yönelik umutların bittiği kendisi gibi çok sayıda Mısır’lının hayallerini artık Türkiye’nin süslediğini söyledi. Yani Türkiye ve İstanbul Ortadoğulu insanlar için tam bir cazibe merkezi.
BUNU NASIL OKUMALI
Türkiye ve İstanbul’un bir cazibe merkezi olması bir Türk vatandaşı olarak tabi ki, beni mutlu ediyor ve düşündürüyor da. Milyonlara ulaşan Türk, bugün dünyanın değişik ülkelerinde yaşıyor.

Onlarında kalbinde bir gün Türkiye’ye dönmek yatıyor. Bir de buna olağanüstü koşullarda, Ortadoğu ülkelerindeki siyasi koşullara göre bir de mülteci akını ile karşı. Aynı zamanda da, ekonomik durumu iyi ancak kendi ülkelerinde yaşamak yerine Türkiye’ye göç ederek yaşamak isteyen bir nüfus var.

Yani Türkiye gittikçe hem kendi nüfusundaki doğal artış olsun bunun yanında dış göçler ile tam bir bir istila ile karşı karşıya. Yıllardır dış göç alan, değişik uluslar ve milletleri içerisine alan kozmopolit bir ülke olma yolunda. En son Suriye’den gelen ve övünülerek getirilen 3 milyon nüfus ile bununla tanıştı.
AVRUPA NEDEN İSTEMEZ DE BİZ İSTERİZ
Türkiye’de yaşayanlar, hala bu tehlikeden habersizler. Avrupa’nın neden Suriyelileri istemediğinden bile bir haber. Çünkü Avrupa yıllar önce bu dengeleri bozdu.

Türkiye’nin Avrupa’ya koz olarak kullandığı, kapıları açıp size salarım tehdidi gerçekten Avrupa’ya korku dağları verecek niteliktedir. Çünkü bu denge Avrupa’yı karıştırıyor. Ülkede ırkçılığı artırırken, siyasi dengeleri allak bullak ediyor. Olaya sadece insancıl boyutta bakmıyorlar.

Mantıkla bakıyorlar. Öyle al demek kolay ancak bunun bedeli çok ağır. Belki bu görüşlerimi okuyanlar beni ırkçı olarak değerlendirebilirler.

Ancak olayın bir de bu yani var. Yabancıların, geldikleri ülkelere uyum süreçleri çok uzun oluyor. Aynı zamanda değişik kültürlerin bir araya gelmesi de kültürel kaosu yaratıyor. İşte Türkiye gittikçe Ortadoğulu kozmopolit ülke olma yolunda derken, bu tehlikelere dikkat çekmek istiyorum.

Yani Türkiye özellikle İstanbul, artık o sakin İstanbul olmayacak. İstanbullular belki bugün bunu yaşıyorlar. Ancak gittikçe bunu damarlarında hissedecekler.
Bir zamanlar İstanbul’a Türkiye’nin değişik yerlerinden içgöçü engellemek isteyen projeler vardı. Şimdi buna bir de Ortadoğu’dan gelecek tuzu kurular ve siyasi mülteciler eklendi ve eklenecek.

Türkiye o nedenle kendi ulusunun rahatını ve arzularını da düşünerek, bu konuda kafa yormalıdır. Yoksa gün gelecek çok geç kalınır ve son pişmanlık fayda etmez.
Türkiye, çok geç kalmadan. Yoksa en son Atatürk Hava Limanı’ndaki saldırıda olduğu gibi Türkiye’yi İstanbul’u tam bir saatli bombaya çevirme tehlikesi de var.