Ankara Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği, küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin destekleme alırken mağduriyet yaşamamaları için il ya da ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerindeki koyun keçi kayıt sistemi bilgilerinin güncellenmesini istedi. Birlik, ayrıca küçükbaş hayvancılık politikalarının geliştirilmesi ve planlamasında kayıtların önemine de dikkat çekti.

ANKARA -Ankara Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği, küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin destekleme alırken mağduriyet yaşamamaları için il ya da ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerindeki koyun keçi kayıt sistemi bilgilerinin güncellenmesini istedi. Ankara Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada, ayrıca küçükbaş hayvancılık politikalarının geliştirilmesi ve planlamasında kayıtların önemine de dikkat çekildi.

Ankara Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği yaptığı yazılı açıklamada, koyun ve keçi sahiplerini İl ve ilçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından tutulan Kayıt sistemindeki bilgilerini güncel tutmaları konusunda uyardı.

Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği olarak geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda Ankara’da işletmelerin tek tek ziyaret edilerek güncelleme yapılacağının bildirildiği açıklamada güncellemenin yapılacağı gün hayvan sahibinin işletmede hayvanların tamamı ile birlikte hazır bulunmaları istendi.

Açıklamada, ayrıca küpesi düşen ve küpelenmesi gereken hayvanların Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine bildirilmesi gerektiği de ifade edildi.

Kayıtların güncel tutulmasının önemine değinildi. Söz konusu açıklamada, şöyle denildi: “Küçükbaş hayvancılığın planlanması ve bu alanda politika geliştirilmesi için kayıtların güncel tutulması ülke hayvancılığı için çok önemli. Aynı şekilde yetiştiricilerin devlet destekleri ile ilgili bir mağduriyet yaşamamaları içinde güncelleme hayati bir önem taşıyor.  Yetiştiricilerimizin her dönem kayıtları güncel tutmaları en çok arzuladığımız şey. Yapılan zorunlu aşılamalarda ve kırkımlarda tüm hayvanlar elden geçtiği için bu dönemlerde çok rahatlıkla güncelleme yapılabilir.”