Deniz, kum, güneş tatil derken bu yılın da yaz tatilini bitirmek üzereyim. Karınca kararınca İsveç Penceresi adlı köşeme bir şeyler taşımaya çalıştım. Umarım sıkmamışımdır.

Bu yaşımdan sonra hayatı biraz dolu, dolu yaşamaya gayret ediyorum. Klasik ancak gerçek bir şey var ki, doğduğum bu topraklar insanı ile iklimi ile  gerçekten bir cennet. Bu sene ilk kez İsveç’e dönmekte adımlarım geri geri gidiyor.
Eskiden günlük haberci gazetecilik yaparken, Türkiye’ye giden İsveçlilerden bu yönde değerlendirme çok alırdım. Ben de yaşadım ben de aynı söylemdeyim.
Türkiye’nin en büyük problemi, ne yazık ki, bir sistem ülkesi olamamış. Toplumun değişik katmanlarında çok büyük farklılıklar var. Hem gelir, hem sosyal hem de kültürel açıdan. Bazılarının beğenmediği 9,5 Milyonluk İsveç’te insanlar arasında gözetilen en büyük olmazsa olmazların başında “Eşitlik” ilkesi geliyor.
Türkiye’den 30 yıl önce ayrılmadan önce de bu eşitsizlik maalesef vardı, bugünde var. Yani 30 yıl da bu alanda çok büyük değişiklikler olmamış. Yazımın başlığına gelecek olur ise, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Türk köylüsü için Türk milletinin efendisi diye Cumhuriyet’in ilk yıllarında o tarihi vurguyu yapmış. Biz de bunu öğrencilik yıllarımızda hep okuduk. Nerdeyse bilincimizin altında yer etmiştir. Gayri ihtiyarı bazen de kalıplaşmış bir şekilde bu ortaya çıkar. Ancak gerçek öylemidir. Keşke öyle olsaydı da ben bunları yazmasaydım.

KÖYLÜ ARTIK BIRAK PARA KAZANMAYI CEPTEN YİYORUZ

Dikili ile Ayvalık arasında Salihler altı mevkisinde bir koy da yazlığım var. Oraya bağlı dağ köylerine gittim. Bunun yanında o köyden gelip yol kenarında sergileri olan insanlardan alışveriş yaptım ve bir gazeteci olarak sohbetler ettim.
Bir sordum, bin laf işittim misali. Köylü perişan tek kelime ile. Köylü artık hasat toplamak bile istemiyor. Çünkü para kazanmadıklarından yakınıyorlar. Türk köylüsü artık eski günlerini arar hale gelmiş. Hatırlayacaksınız, geçenlerde de aynı köylerde yaşayan koyunu ve inekleri olan sütçümüz aşkın da hayvancılıkta aynı şeyleri söylemişti.

KÖYLÜ ARTIK DÜĞÜN YAPAMAZ HALE GELMİŞ

Köylü, çiftçi artık çocuklarımıza ’’Düğün’’yapamayacak duruma geldik diye yaka silken duruma geldiyse, Türk köylüsü SOS sinyali veriyor demektir. Olay her zamankinden daha ciddi. İnsanlar artık, ne ekmek ne de hayvan besiciliği yapmak istiyor. İnsanlar eldeki sermayeden yani onların deyimi ile ’’Bulgur’dan’’ olur noktasına gelmişler.
Devlet hem besicilik yapanlara hem de çift sürenlerin yanında değil. Biz kendimizi artık Türk milletinin kölesi’’olarak görüyoruz dediklerinde içim burkuldu. Yıllardır, tarla süren köylü artık tarlada ekmeyi bırakmış, diğer köylü komşularının ektiklerini yol kenarında pazarlayarak günlük yaşantılarını idame etme noktasına gelmiş. Yani bu insanlar para kazanamadıkları için tarlalarını ekmez olmuşlar.

YOLSUZLUKLAR DA DİZ BOYU

Türkiye’de hep yolsuzluklar konuşulur yıllardır. Girin esnafın arasına duyduklarınıza inanmayacaksınız. Devlete ait yerlerden sergi gibi arazileri kiralayanlardan kira adı altında paralar tahsil ediliyor ancak karşılığında bir yazılı ödeme makbuzu bile verilmiyormuş.
Ufak yerlerde de böyle ucuz  yolsuzluk iddiaları var. İşte insanlar böyle korkutulup sömürü düzeni kuruluyor demek ki.
Birileri ailece Jeep’lere biniyorsa bilin ki, değirmenin suyu buralardan geliyor.